Metiner'den HDP'ye 'Hodri meydan'

A Haber'de moderatörlüğünü Salih Nayman'ın yaptığı Memleket Meselesi programına konuk olan AK Parti Adıyaman Milletvekili ne ilişkin açıklamalarda bulundu, HDP'ye hodri meydan dedi.

Giriş Tarihi: 25.3.2015 01:04 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 11:34
Metiner'den HDP'ye 'Hodri meydan'
Yunus Emre Arvas / Sabah.com.tr

AK Parti Adıyaman Milletvekili ne ilişkin yaptığı konuşmada HDP ve Kandil'e neden liderimiz dediğiniz Öcalan'ın nevruz kutlamalarında yaptığı açıklamalara uymuyorsunuz diye sordu.


NEDEN ÖCALAN'IN TALİMATLARINA UYMUYORSUNUZ?

Metiner 'Recep Tayyip Erdoğan öyle bir liderdir ki Türkiye'nin asla değiştirelemeyecek bir sorununu çözdü. Ama PKK Kürt sorunu yarattı. Öcalan kendi örgütünü dönüştüremedi. Bakın herkes evet meydanlarda Öcalan'ın çağrısına herkes alkış tutuyor, Kandil de uyacağını söylüyor. Biz buradan söylüyoruz. Neden Öcalan'ın talimatlarına uymuyorsunuz? Hem rehberimiz diyorsunuz, hem çağrın başımızın üstüne diyorsunuz, hem liderimiz diyorsunuz. Niye silah bırakmıyorsunuz? Senin dağda kalmanı gerektiren bir tek amacını söyle diyoruz Kürt gençlerini nedenhala dağda tutuyorsun ey Selahattin Demirtaş, ey Cemil Bayık' dedi.ÖCALAN BİZİM SÖYLEDİĞİMİZİN BAŞKA BİR VERSİYONUNU SÖYLÜYOR

Öcalan'ın nevruz mektubuna değinen Metiner HDP'nin çözüm sürecine karşıt olanlarla, eski Türkiye statükocularıyla kol kola olmasını ve Pensilvanya'nın yönetimi altına girmesini sert bir eleştirerek şöyle konuştu; PKK'yı dağda kalmaya mecbur eden bir tek amacı bağımsız Kürdistan mı istiyorlar hayır diyorlar, etnik temelde federasyon mu istiyorlar hayır zinhar diyorlar. Öcalan ne diyor ortak vatan diyor tek devlet diyor. Biz farklı ırlardan müteşekkil bir tek Türkiye ulusuyuz diyor. Bizim AK Parti olarak tek millet dediğimiz şeyin bir başka versiyonunu söylüyor tek bayrak diyor. Ama Öcalan bir başka bir şey daha söylüyor hür ve eşit vatandaşlık demokratik cumhuriyet diyor. Zaten bunu Cumhurbaşkanımız Diyarbakır'da söylemedi mi? Daha çok demokrasi daha çok vatandaşlık hususu ile çözeceğiz dedi. Biz Kürt sorununu çözmüşken ve yapacağımız yeni anayasa ile herkesi temel hak ve özgürlüklerde eşitleyen bir Cumhuriyeti inşaa etmeye kalkışırken yeni Türkiye'yi inşaa etmeye kalkışırken HDP'nin çözüm sürecine karşıt olanlarla kol kola girmesine Pensilvanya'nın yedeğine kendisini düşürmesini, eski statükocularla kol kola girmesini, AK Parti'yi al aşağı etmeye çalışmasını çözümün mimarı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın her Allah'ın günü itibari ile itibarsızlaştırmaya çalışmasını ne ile izah etmek mümkün?

ÇÖZÜM SÜRECİ HDP VE KANDİL'İN TALEPLERİNİN KARŞILANDIĞI SÜREÇ DEĞİL

Tüm karşı çıkmalara rağmen çözüm sürecinin olumlu devam ettiğini ve çözüme yaklaştığının altını çizen AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner HDP'nin hala siyasi yaklaşımını değiştirmediğine dikkat çekerek 'Cumhurbaşkanımızın çizdiği istikamet doğrudur' dedi. Çözüm sürecinin PKK ve HDP'nin taleplerinin karşılandığı bir süreç olmadığını kaydeden Metiner sözlerini şöyle sürdürdü:

Hodri meydan! Biz Recep Tayyip Erdoğan liderimizin dediklerinin arkasındayız. Devleti değiştirdik dönüştürdük çözüm sürecine karşı olan bütün herkesi tasfiye ettik. Buyur liderimiz diyorlar Kandil niye cevap vermedi, HDP neden siyasetini değiştirimiyor. Burada oturup düşünmek lazım. Cumhurbaşkanımızın çizdiği istikamet doğrudur. Biz sorunu çözdük onlara rağmen kürt kardeşlerimizin ne tür talepleri varsa yerine getiririz. Ama herkes şunu bilsin Çözüm süreci Kandil'in HDP'nin taleplerinin karşılandığı bir süreç değildir.

METİNER'DEN ERTUĞRUL GÜNAY'A SERT CEVAP

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, kendisini kraldan çok kralcı sözleriyle itham eden paralel yapıya yakınlığı ile bilinen İzmir Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay'a cevap verdi.

İşte Metiner'in yanıtı;

Ertuğrul Günay kraldan çok kralcılık bahsinde konuşacak son kişi bile değildir. Kendisinin AK Parti'nin bakanı iken bugün o pespaye üslubuyla düşmanlıkta sınır tanımadığı Erdoğan karşısında nasıl durduğunu hepimiz biliriz. Günay'ın bu konudaki kişiliği hiçbir tarife sığmazken kalkıp benden kraldan çok kralcı diye söz etmesi dibe vurmuşluğunun bir ifadesidir. Bizde kral yok ki kralcılar olsun. Ne Tayyip Erdoğan kraldır ne de biz kralcıyız. Ama Günay'ın ne olduğunu herkes bilir. Kendisine ayna tutmamıza gerek yok. Az biraz kendisinde utanma varsa çekilir kenara tutar dilini. Belki kendisini tanımayan birileri kendisine hak etmediği bir paye biçer günün birinde. Günay, Erdoğan üzerinden hiç de hak etmediği halde sağladığı payelere bugün Erdoğan düşmanlığı üzerinden elde etmeye çalışıyor. Seçime az bir süre kala kullanıma açık olduğunu birilerine duyuruyor. "Ben buradayım. Beni kullanabilirsiniz!" mesajı veriyor. Günay böyle bir kişilik işte.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metiner'den HDP'ye 'Hodri meydan'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN