Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arap ülkelerinden flaş birleşme kararı

Arap dışişleri bakanları, ortak bir Arap ordusu kurulması konusunda prensipte anlaştı.

Giriş Tarihi: 26.3.2015 20:56 Güncelleme Tarihi: 26.3.2015 21:01
Arap ülkelerinden flaş birleşme kararı
Arap medyasının haberine göre; Arap ülkeleri dışişleri bakanları "birleşik bir Arap gücü" oluşturulması için karar taslağı üzerinde uzlaştı. Birleşik Arap Günün'nün görevi Arap ülkelerine karşı güvenlik tehditlerinde hızlı askeri müdahaleyi gerçekleştirmek olacak.

Taslak ilk olarak Arap Birliği'ne üye ülkelerin dışişleri bakanları tarafında görüşülerek kabul edildi.

Oluşturulacak ortak gücün görevini, "terörle ve terör örgütlerinin faaliyetleri ile mücadele için acil müdahale etme, barışın korunması çalışmalarına destek verme, insani yardım faaliyetlerinin ve sivillerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra güvenliği koruma ve Arap ülkeleri arasında karşılıklı bilgi paylaşımı konusunda işbirliği" olacak.

Taslak yarın başkent Riyad'da toplanacak Arap Birliği zirvesinde oylanacak.

Orta ordu önerisi Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Birliği 143. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda da Genel Sekreter Nebil Arabi tarafından gündeme getirilmişti.

Arabi, "çeşitli meydan okumalar karşısında sergilenecek ortak Arap tavrını netleştirmenin vaktinin geldiğini" söylemişti.

HADİ RİYAD'DA


Cumhurbaşkanı Mansur Hadi Çarşamba günü Husilerin kuşatması altındaki Aden'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan ayrılarak açıklanmayan güvenli bir yerde saklanmıştı. Hadi, Cuma günü Riyad'da Arap Birliği zirvesine katılacak.

Zirve öncesinde konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi, Şii Husileri kınayarak bunun bir darbe olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap ülkelerinden flaş birleşme kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN