Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı'nın sözleri talimattır

Çözüm Süreci'nin mimarının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirten Akdoğan: Kendisine savaş açan bir yaklaşım kabul edilemez. Pozisyonu, hayati önemdedir

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Cumhurbaşkanı'nın sözleri talimattır
'Çözüm Süreci' ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Süreçte bir bilgilendirme eksikliği varsa bu bize aittir ve bunu telafi ederiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda sözleri bizim için talimattır" dedi. Akdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplarken şunları söyledi:

DEMİRTAŞ SÜRECİ ZEHİRLEDİ:
Sayın Demirtaş'ın ve Kandil'in geçen hafta yapmış olduğu açıklamalar sürecin ruhuna uymuyor. Gelinen aşamanın hassasiyetlerine uygun düşmemiştir, adeta süreci zehirlemiştir, iklimi bozmuştur. Cumhurbaşkanımız bu sürecin mimarıdır ve ona savaş açan bir yaklaşım kabul edilemez. Bu, sürece de bir fayda sağlamaz. Sayın Erdoğan'ı kimse Çözüm Süreci'ne karşı gibi bir konuma da indirgeyemez. 12 yıldır bu alanda çok önemli adımlar atılmıştır, sessiz devrimler gerçekleştirilmiştir. Bunların hepsinin ardında Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası vardır.

EKSİK BİZE AİT:
Süreçte bir bilgilendirme eksikliği varsa bu bize aittir ve bunu telafi ederiz. Bu konuda sözleri bizim için talimattır. Sayın Erdoğan herhangi biri değildir. Hem AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanıdır, hem de bu siyasi hareketin lideridir. Onun pozisyonu, süreç açısından hayati önemdedir.

BAŞKANLIK SEÇİM BEYANNAMESİNDE:
Ben daha önce yaptığım açıklamalarda halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle birlikte yeni bir parametrenin sisteme girdiğini, zaten sürdürülemez hale gelen sistemin bu yeni parametreyle daha da süreci zorlaştıracağını vurgulamıştım. Bu yüzden bu, kişilerden bağımsız bir sistem sorunudur. Sayın Başbakanımız da defaatle bunu vurgulamıştır, yeni anayasa bağlamında başkanlık sistemine vurgu yapmıştır. Seçim beyannamesi çalışmalarında da bu değerlendirilen önemli bir konudur.

KİŞİSEL POLEMİKLER ZARAR VEREMEZ:
AK Parti büyük bir ailedir ve bir erdemler hareketidir. Kişisel polemikler veya hatalar bu büyük yapıya zarar veremez. Bu, hem AK Parti'nin seçimden güçlü bir şekilde çıkması hem de güven ve istikrarın devamı açısından, büyük önem taşımaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı'nın sözleri talimattır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN