Savaş riski var

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel: Bulunduğumuz coğrafyada konvansiyonel bir harbin yaşanma riskinin henüz ortadan kalkmadığını söylemek yanlış olmayacaktır

Savaş riski var
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Savunma ve Havacılık Dergisi'ne verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin yakın coğrafyasındaki risk ve tehditlere ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulunan Özel, Suriye'de ortaya çıkan terör örgütleri ve Türkiye'ye etkileri hakkında tespitlerini paylaşarak savaş riskine dikkat çekti. Özel, "Ekonomik çıkarlarda yaşanacak çatışmalar, kutuplaşmalar ve azalan kaynaklar için sürdürülen mücadeleler değerlendirildiğinde, bulunduğumuz coğrafyada konvansiyonel bir harbin yaşanma riskinin henüz ortadan kalkmadığını söylemek yanlış olmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:
PKK'NIN ALGI ÇALIŞMASI: DEAŞ ile mücadele eden unsurlara yapılan askeri yardımlardan dolaylı olarak PYD/PKK'nın istifade etmesi diğer bir risk faktörünü oluşturmaktadır. Bölücü terör örgütü, Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmeler doğrultusunda elde ettiği kazanımları artırmaya çalışırken, aynı zamanda kendisini ve diğer ülkelerdeki uzantılarını masum göstererek farklı bir algı oluşturmaya çalışmaktadır. ESAD VURGUSU: Suriye rejiminin kimyasal silah dahil her türlü saldırı aracını kullanmakta tereddüt etmemesi, bu ülke yönetiminden kaynaklanan tehdidin devam ettiğine işaret etmektedir.
İSRAL'İN İTTİFAK ARAYIŞI: Irak'ta ABD'nin çekilmesinden sonra oluşan otorite boşluğu, İsrail-Filistin sorunu, İsrail'in Türkiye'ye karşı çevre kuşak ülkelerle ittifak kurma çabaları, Orta doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde devam eden istikrarsızlık ve belirsizlik ortamı, Türkiye ve bölge güvenliği açısından krize dönüşme potansiyeli taşımaktadır.
İRAN RİSK UNSURU: İran, balistik füze imkan kabiliyeti ve nükleer programı nedeniyle bölgede bir risk unsuru olarak algılanmaktadır. İran, bölgesel lider ülke olma ve Ortadoğu'daki nüfuzunu pekiştirme gayretlerini sürdürmekte, sahip olduğu enerji kaynaklarını uluslararası alanda fırsata çevirmek istemektedir.
DOĞU AKDENİZ: Akdeniz'e kıyıdaş bazı ülkelerle ittifaka dönüşen stratejik iş birlikleri, Türkiye'nin milli menfaatlerine ve ulusal güvenliğine yönelik riskler oluşturmaktadır.
SICAK ÇATIŞMA İHTİMALİ SÜRÜYOR: Jeostratejik konumu nedeniyle Türkiye, bir yandan dünyadaki yeni oluşum ve değişimlerden etkilenirken, diğer yandan da simetrikten asimetriğe kadar değişen ve kısa bir süre içerisinde sıcak bir çatışmaya dönüşme ihtimali olan risk ve tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır. Suriye ve Irak'taki gelişmeler, PYD/ PKK ile DEAŞ'ın faaliyetlerinin yanı sıra, bölgedeki otorite boşluğundan faydalanarak ortaya çıkması muhtemel başka terör grupları Türkiye'nin güvenliğine ciddi tehdit oluşturmaktadır.

PKK DAĞLICA'YA SALDIRDI
Özel kritik açıklamayı yaparken PKK, Hakkâri Yüksekova'daki Dağlıca'da askere saldırdı. TSK'dan yapılan açıklamaya göre teröristler Dağlıca'daki güvenlik unsurlarına havan, makineli tüfekler ve Doçka uçaksavar makineli tüfeklerle silahlı saldırıda bulundu. Dün saat 13.25 ve 14.40'taki iki ayrı saldırı sonrası havan atışlarının yapıldığı hedeflerin, 155 mm Fırtına Obüsü ve 120 mm havanlarla vurulduğu bildirildi.

REYHANLI'YA FÜZE DÜŞTÜ
Suriye Ordusunun önceki gece muhaliflere attığı füze, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki dere yatağına düştü. Olay yerinde 15 metre çapında ve 5 metre derinliğinde çukur açılırken, çevreye yayılan şarapnel parçaları ve taşlar, birçok evde hasara neden oldu. Cam kırıklarından 5 kişi hafif yaralanırken, olay yerine 200 metre mesafedeki taburun misafir salonunun çatısı çöktü. TSK, angajman kuralları gereği, Suriye Ordusuna karşılık verildiğini açıkladı.

TSK: KARŞILIK VERDİK
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Suriye ordusu ile muhalif gruplar arasındaki çatışmalarda Suriye ordusu tarafından muhaliflere yapılan ağır silah atışları esnasında, bir roket ya da füzenin, Reyhanlı'ya düştüğü belirtildi. Açıklamada angajman kuralları çerçevesinde, rejime ait bir topçu mevziine atış yapılarak karşılık verildiği vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaş riski var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN