Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekleye tekleye devam edemeyiz

Yeni Türkiye için yeni anayasa ve ne ihtiyaç olduğunu belirten Erdoğan: Sistem on-yirmi yılda bir arıza veriyor. Tekleye tekleye bu günlere geldik ama daha fazla devam edemeyiz...

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Tekleye tekleye devam edemeyiz
, "Sistem on-yirmi yılda bir arıza veriyor. Artık bu arızalardan bıktık. Tekleye tekleye bu günlere geldik ama artık bu sistemle yolumuza daha fazla devam edemeyiz. ni Türkiye'ye taşımamız lazım" dedi. Başkanlık sistemi denilince, birilerinin "tek adamlık, diktatörlük" demeye başladığını ifade eden Erdoğan, "Seçimle iş başına gelmiş bir başkandan tek adam, diktatör çıkmaz" diye konuştu.

Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Pazarcı Esnaf Buluşması"nda yaptığı konuşmada şunları söyledi;BAŞKANLIKLA ÇOK BAŞLILIK BİTECEK: Yeni Türkiye için yeni bir anayasaya ve onunla birlikte başkanlık sistemine geçme ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Başkanlık sistemine geçtiğimizde bilesiniz ki şu parlamentoda yaşanılanların büyük bir kısmı artık yaşanmayacaktır, çok başlılık, tüm engellemeler ortadan kalkacaktır. Çok hızla koşan, sıçrayan ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkan bir Türkiye olacaktır.

SİSTEM ARIZA VERİYOR: Türkiye'de bizim iktidarımıza kadar 16 ayda bir hükümet değişiyordu. 16 ayda bir hükümetin değiştiği bir ülkede, istikrar bulamazsınız. İstikrarın olmadığı bir ülkede de güven bulamazsınız. Onun için ne oldu? Maalesef 3 bin 400 dolarda kaldık. Biz görevi aldık, hamdolsun 11 bin dolara kadar tırmandık. Şimdi kişi başına milli gelir 11 bin dolar. 230 milyar dolardan aldık, 820 milyar dolara çıkardık. Ama yeter mi? Yetmez. Hedefimiz kişi başına milli geliri nereye çıkarmak, 25 bin dolara çıkarmak. Ne zaman, 2023'te oraya ulaşmamız lazım, bunu başarmamız lazım. Bunun için de önümüzün kesilmemesi, hızla yürümemiz lazım. Çünkü bizim artık durup, duraksamaya asla tahammülümüz yok, böyle bir lüksümüz de yok. Onun için on yılda bir, yirmi yılda bir arıza veriyor. Artık bu arızalardan bıktık. Artık arızası minimize olmuş bir sisteme ihtiyaç var.

TEKLEYE TEKLEYE GELDİK: Tekleye tekleye bu günlere geldik ama artık bu sistemle yolumuza daha fazla devam edemeyiz. Hızlı karar almaya ve hızlı uygulamaya imkan verecek yeni bir tesis, sistem ortaya koymalıyız. Bu bakımdan günümüzde en yaygın uygulanan başkanlık sistemini Türkiye'ye taşımamız lazım. G-20'nin içerisindeki ülkelerin en ileri olanlarının 10 tanesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bunlar bu işi bilmiyor mu? Bunlar başkanlık sistemiyle yönetiliyor da bize ne oluyor? Biz niye bu konuda "Hayır" diyoruz? Bu adımı atmamız lazım.
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekleye tekleye devam edemeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN