'Başkanlık sistemine geçilmeli'

Giriş Tarihi: 28.3.2015
'Başkanlık sistemine geçilmeli'

Türkiye'de başkanlık sistemine geçilmesinin doğru olduğunu belirten Davutoğlu, "Seçim beyannamesinde olacak. Bizzat yazdım" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de sistemin değişmesi gerektiğini belirterek "Başkanlık sistemine geçilmesi doğrudur" dedi. Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde Habertürk TV'nin canlı yayınına katılan Davutoğlu şunları söyledi:

SİSTEM DEĞİŞMELİ:
Türkiye'deki sistem ne parlamenterdir, ne başkanlıktır ne de yarı başkanlıktır. Net olarak ifade ediyorum bu sistemin değişmesi lazım. Ya pür parlamenter sistem olması lazım ya da başkanlık sistemi olması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız haklıdır, bu sistem bir yetki çatışmasını beraberinde getiriyor. Halk tarafından cumhurbaşkanı seçimi gerçekleşmişse, bunun başkanlık sistemi yönünde değişmesi doğru olur. Başkanlık sistemine geçilmesi doğrudur. Başkanlık sistemi seçim beyannamesinde olacak, bizzat ben yazdım. Muhalefet başkanlık sistemi tartışmalarını kişiselleştirdi.

KÖKLÜ DOSTLUĞUMUZ VAR:
Sayın Cumhurbaşkanı ile aramızda herhangi bir sorun olamaz. Çok köklü bir dostluğumuz var. Daha birbirinin unvanı olmadan dost olanların dostlukları kolay bitmez. Cumhurbaşkanı ile aramızda herhangi bir görüş ayrılığı yok.

ENGELERİN SORUMLUSU HDP:
Bugün Çözüm Süreci'yle ilgi bazı engellerle karşı karşıya kalınıyorsa, bunun birinci mesulü HDP'dir veya onların yanlış yaklaşımıdır. Bizim görmek istediğimiz silahsızlanma iradesi. Silahsızlanmanın olmadığı bir yerde herhangi bir şey tartışmak mümkün değil.

DEMİRTAŞ SABOTE ETTİ:
Nevruz'da Dolmabahçe'de açıklanan çerçevede silahsızlanma yönünde yeni bir adım atılacağı konuşulurken, (Selahattin) Demirtaş açıklamasıyla süreci sabote etti. Bir kere de 6-7 Ekim olaylarında attığı Tweet'le sabote etti. Demirtaş, seçim öncesi tutumlarıyla esas niyetinin Çözüm Süreci değil, başka bir proje olduğunu ortaya koydu.

KPSS'DE USULSÜZLÜK:
Paralel Yapı, Ankara'da ortaya atılmış bir tez değil. Gencecik insanların geleceğini kararttı. Gereken neyse yapılacak, cezalar tereddütsüz verilecektir.

"ÖNEMLİ OLAN BİTİRİRKEN 'OH' DEDİ RTMEK
Başbakan Davutoğlu, "Milletvekili listelerinde sürpriz, 'aa' dedirtecek ünlü isimler var mı?" sorusu üzerine, AK Parti'den istifa eden ve Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen Hakan Şükür'ü anımsatarak, "Önemli olan, dönem bittiğinde 'oh' dedirtmek. Şöhretli bir sporcu, en kritik dönemde bize 'aa' dedirtti. Önemli olan başlarken 'aa' dedirtmek değil, bitirirken 'oh' dedirtmek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkanlık sistemine geçilmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN