Derviş'in sabıkası kabarık

lideri Kılıçdaroğlu’nun bakanlık teklifinde bulunduğu , kabineye girdiği dönemde Türkiye'yi 'e muhtaç ederek Ecevit'in de en büyük pişmanlığı olmuştu.

Giriş Tarihi: 28.3.2015 03:28
Derviş'in sabıkası kabarık
Lideri 'nun en büyük seçim vaadi olan 'in ekonomik ve siyasi dosyası kabarık. En güzel özeti dönemin Başbakanı Ecevit yapıyor: Hayatımdaki en büyük pişmanlık Derviş'tir. Tam 12 gün kayboldu bu Kamil... Emniyete bildirdik, yine de bulamadı.

ABD'DEN İTHAL BAKAN
Emekliye 2 maaş ikramiye sözüyle bir anlamda bütçe açığını ikiye katlayacağını taahhüt eden Kılıçdaroğlu'nun umut bağladığı Derviş. 2001 krizinin ardından ABD'den 'ithal edildi.' Ama icraatları o kadar tepki çekti ki, CHP'liler tarafından bile "ABD'nin Türkiye Valisi" olmakla suçlandı. Ecevit'in hastaneye kaldırılması sonrası Hüsamettin Özkan'ın başını çektiği ve aralarında İsmail Cem'in de bulunduğu grup harekete geçerek Yeni Türkiye Partisi'ni kurdu. Kurucularından biri de Kemal Derviş görünüyordu. Ancak bir anda ortadan kaybolan Derviş, DSP'lileri ortada bırakarak CHP'ye katılacağını açıkladı. 2005'te de Türkiye'den uzaklaştı. Bülent Ecevit'in dışında Derviş'le ilgili eleştiriler giderek arttı.
* DSP Genel Başkanı Masum Türker: Görevini devrederken Derviş bana 'Değişimi demokratik yöntemle sağlıyoruz' dedi. Bu, darbenin başka bir türüydü...
* Güneş Taner: Hiçbir şey yapmadı, kahraman oldu! 'den 40 milyar dolar getirdi. O paralar batık bankalara dağıtıldı!
* Eski ATO Başkanı Sinan Aygün: Derviş IMF'nin isteklerini adeta 'emir' telakki ederek, hükümete dayatmada bulunuyordu.

SOFRANIN BEREKETİ KAÇTI
İşte Derviş'in 1.5 yıllık ekonomi karnesinden başlıklar:
* Gıda ürünlerindeki artış oranı yüzde 81 oldu.
* İşsiz sayısı 2 milyon 335 bin kişiye yükseldi.
* Türkiye yüzde 9,4 küçüldü. Milli gelir 2 bin 160 dolara, GSMH 148 milyar dolara geriledi.
* İnşaat maliyetleri yüzde 64.3'lük artış gösterdi.
Geçtiğimiz yıllarda CNN Türk'e konuşan Derviş de CHP'yi özellikle çözüm süreci konusunda ağır sözlerle eleştirmiş ve "İsterdim ki, CHP çözüm sürecinin öncüsü olsun" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derviş'in sabıkası kabarık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN