Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TCG Büyükada sıcak bölgeye geçti

Yemen'de yönetimi kontrolü altına alan İran destekli Şii Husiler'e karşı başlatılan koalisyon bombardımanı dün de devam etti. Basra Körfezi'nde bulunan 'hayalet gemi' TCG Büyükada da sıcak bölgeye geçti

Giriş Tarihi: 28.3.2015 11:14
TCG Büyükada sıcak bölgeye geçti
İran destekli Husiler'in Yemen'de yaptığı darbe üzerine Suudi Arabistan liderliğinde başlayan "Kararlılık Fırtınası" operasyonu dün de devam etti. Suudi Arabistan'ın yanı sıra Kuveyt, Bahreyn, Katar, Ürdün, Sudan, Mısır ve Fas'ın katıldığı operasyonda dün Husi Ensarullah Hareketi'nin başkent Sana, Sa'da ve Marib'deki askeri eğitim kışlaları ile füze bataryaları ve mühimmat depolarını bombalandı. Görgü tanıkları, koalisyon uçaklarının, Husiler'in kontrolünde bulunan başkent Sana'daki Özel Güvenlik Kuvvetleri'ne ait kışla ve çeşitli noktalardaki askeri hedefler ile Marib ilindeki "Mas Askeri Kışlası'nı vurduğunu belirtti. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz dün koalisyondaki 8 ülkenin liderlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la da görüştü. Bu arada Basra Körfezi'nde Kartallar 2015 tatbikatında bulunan Türk korveti TCG Büyükada'nın da bölgeye gittiği öğrenildi. Radara yakalanmama özelliği ile dünyadaki en iyi korvetler arasında gösterilen Türk yapımı korvetin birkaç gün içinde sıcak sulara ulaşacağı belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Biz Türkiye olarak istihbarat desteği de dahil her türlü desteği verebileceğimizi söyledik. Körfez ülkelerinin bizden ne gibi beklentileri var, yetkililerini gönderecekler, oturup konuşacağız ve nasıl bir destek verebileceğimizi onlarla görüşeceğiz. Şu anda bölgede mezhepsel bir çatışma var ve biz bunu istemiyoruz" diye konuştu.

PETROL SAVAŞI

Bu arada savaşın şiddetlenmesi durumunda Husiler'in Yemen açıklarındaki Babu'l- Mendeb boğazını kapatabileceği belirtildi. Suudi Arabisatn'ın ürettiği petrolün çoğunluğunun geçtiği kritik boğazın kapıtılması halinde Körfez ülkelerinin ekonomilerinin büyük oranda sarsılacağı belirtildi.

TCG BÜYÜKADA

Sınıf Ada sınıfı korvet
Tipi Karakol ve anti-denizaltı savaş gemisi
Uzunluk 9.956 m
Hız Maksimum 30 knot
Menzil 3.500 deniz mili (6,480 km)
Kişi kapasitesi 93-136 arası
Silah 1 x 76 mm OtoMelara Super Rapid top 2 x 20 mm Aselsan STAMP II
Anti-yüzey füzeleri 8 x Harpoon Blok II SSM BB
Uçaksavar füzeleri 21 x RAM (PDMS)
Torpidolar 2 x 324 mm Mk.32 üçlü atar veya Mk.46 torpido
Anti-denizaltı roketi 6x DSH Roketi ve Atıcı Sistemi
Hangar ve platformları S-70B Seahawk ASW helikopter İnsansız hava araçları (İHA)
Notlar 20 ton silah depolama yeteneği, JP-5 uçak yakıt, havadan yakıt ikmali, radara yakalanmama özelliği

Kaynak: Takvim/MEVLÜT YÜKSEL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TCG Büyükada sıcak bölgeye geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN