Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yemen'de aynı yerdeyiz"

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Yemen'de aynı yerdeyiz

Erdoğan'ın ABD Başkanı ile telefon görüşmesinin ana gündem maddesi Yemen'di. İki lider krizde aynı zeminde olduklarını belirtti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında önceki gün gerçekleşen bir saatlik telefon görüşmesinin perde arkası ortaya çıkmaya başladı. Üst düzey bir kaynak bir saatlik görüşmenin perde arkasını şöyle anlattı:

İRAN RAHATSIZLIĞI:
Her iki lider de İran'ın bölgedeki agresif politikalarına ilişkin rahatsızlıklarını dile getirdi. İran'ın Suriye, Irak ve Yemen'deki politikalarının bölgeyi bir mezhep girdabına sokacağının altı çizildi. İran'ın milis güçler yoluyla bu ülkelere müdahale etmesinin sakıncalarına değinildi. Bölgede gerilimin daha da artmaması için ortak yaklaşım geliştirme kararı alındı.

YEMEN'DE AYNI YERDEYİZ:
İki ülke, Yemen'de aynı pozisyona sahip. İran'ın Husileri desteklemesi, Husilerin Yemen'in seçilmiş liderine karşı silahlı ayaklanma yoluna gitmesi bölgeyi felakete sürükleyebilir. Bu gelişmeler Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez ülkelerinin Yemen'e müdahalesini zorunlu kıldı. Ankara ve Washington operasyonun ihtiyaç olduğu ve desteklenmesi gerektiği konusunda hemfikir.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR:
Yabancı Terörist Savaşçılar ve eğit-donatta iki ülkenin mutabakatı var. İşbirliğini geliştireceğiz. Obama, Erdoğan'a Türkiye'nin yabancı terörist savaşçılarla mücadele ve sınır güvenliğindeki adımları nedeniyle Erdoğan'a teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yemen'de aynı yerdeyiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN