CHP'nin ağır topları karizmayı çizdirdi

CHP'nin ağır topları karizmayı çizdirdi

ancak 5. sırada yer aldı. Sav ise düşük oldu, ağır toplar şok yaşadı. Baykal Antalya’da ikinci, Sarıgül İstanbul 2. Bölge’de 5. sırada yer aldı. Önder Sav ise liste dışı kaldı

CHP'de Parti Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda 45 seçim bölgesinde hâkim denetiminde önseçimler yapıldı. CHP'de mevcut vekillerin yüzde 80'i ya ciddi çizik yedi ya da seçilemeyecek sıralarda kendilerine yer buldu. Genel Sekreterler Adnan Keskin, Önder Sav ve Mehmet Sevigen'in de aralarında bulunduğu partinin ağır topları da liste dışı kaldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kontenjandan listeye koymak istediği Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu ile bir dönemin etkili isimlerinden Hakkı Süha Okay üst sıralarda yer bulamazken İstanbul 3. bölge'den aday adayı, eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de çizik yiyenler arasında yer aldı. İstanbul 2. bölge'den aday adayı Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise listede ancak 5. sırada kendine yer bulabildi. Eski milletvekili Çetin Soysal, Deniz Baykal'ın sağ kolu Mehmet Sevigen, eski il başkanları Şinasi Öktem, Cemal Özdemir ve Berhan Şimşek'in yanı sıra Kadıköy eski Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda isim ise seçilecek sıraları göremedi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın kalesi olarak bilinen Antalya'da ilk sırayı alamadığı seçimde CHP'nin İstanbul il başkanlığı yapmış Oğuz Kaan Salıcı ise 1. bölgede 5. sırada kendisine yer bulabildi. Yozgat'ta ise seçim yarışında 3 kadın aday adayı büyük başarı gösterdi.

VEKİLLERE ÇİZİK

Yaklaşık 760 bin CHP üyesinin oy kullanma hakkının bulunduğu önseçime katılım yüzde 50 seviyesinde kaldı. İlk sıranın Genel Merkez kontenjanına ayrıldığı Aydın'da Metin Lütfi Baydar önseçimden birinci çıktı. Manisa'nın CHP milletvekilleri Hasan Ören ve Sakine Öz ilk dörde girmeyi başaramadı. Kırklareli'nde Turgut Dibek, Çanakkale'de Serdar Soydan, Uşak'ta Dilek Akagün Yılmaz, Afyon'da Ahmet Toptaş, Balıkesir'de Nedret Akova ve Ahmet Gümüş kentlerinde listeye giremezken, Amasya Milletvekili Ramis Topal ve Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu önseçimde ikinci, Balıkesir'de Namık Havutça üçüncü sırayı aldı. Oy sayımı devam eden Antalya'da Yıldıray Sapan ve Gürkut Acar Ankara'dan önseçime giren Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, İstanbul'da ise Nur Serter, Süleyman Çelebi, Haluk Eyidoğan, Osman Korutürk ve Celal Dinçer'in seçilebilir sırada kendilerine yer bulamadı.

CİHANER SÜRPRİZİ
Önseçimin en büyük sürprizlerinden biri ise İstanbul 3. bölgede İlhan Cihaner'in ilk sırada yer alması, 1. bölgede gazeteci Barış Yarkadaş, 2. bölgede de Aykut Erdoğdu'nun listenin zirvesine oturması oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün MYK'yı toplayarak sonuçları gözden geçirecek ve aday listesi üzerinde çalışacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'nin ağır topları karizmayı çizdirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN