Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhale almak için Paralel dershane kurdular

Giriş Tarihi: 31.3.2015
İhale almak için Paralel dershane kurdular
Bugün gazetesinin, casusluk soruşturmasında tutuklanan Diyarbakır eski KOM Şube Müdürü Halil Dağ'ı aklamak için yaptığı haber, müdürün ihale yolsuzluğunu ortaya çıkardı. Dağ'ın da aralarında bulunduğu 7'si polis 11 kişi gözaltına alındı. Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Akın İpek'e ait Bugün gazetesi, geçen yıl düzenlenen casusluk ve usulsüz dinleme operasyonlarında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Adana eski Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Dağ'ı aklama çabasına girdi.

500 BİN LİRA ÖDENEK

O dönemde Diyarbakır'da görev yapmadığı halde İstanbul eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı haberin içine katıldı ve bu polislerin Diyarbakır KOM Şube'de görev yaptıkları 2010 yılında, "Bir çocuk okut bir aile kurtar" projesiyle, 500 çocuğun eğitim masrafını karşıladıkları iddia edildi. Bu haber üzerine harekete geçen Diyarbakır Emniyeti, 5 yıl önceki projeyi inceleyince bir Paralel skandal daha ortaya çıktı. İncelemeye göre, Diyarbakır Emniyeti, o dönemde dezavantajlı çocukların eğitime kazandırılması amacıyla bir proje hazırladı. 500 öğrenciyi SBS'ye hazırlayacak olan proje için 500 bin lira da ödenek ayrıldı. Projeyi ise o dönemde Halil Dağ'ın müdürü olduğu Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yürüttü. Sur ve FEM de dahil birçok dershanenin elendiği ihaleyi, ihaleden önce kurulan ve tecrübesi olmayan Kardelen Dershanesi kazandı. Diğer dershaneler ise en düşük fiyatı veren dershanenin elendiğini öne sürerek ihalenin iptalini istedi. Ancak şartnamedeki "500 çocuğa aynı anda hizmet verme" imkânı dikkate alınarak ihale Kardelen'e verildi.

DAĞ GÖZALTINDA...

Proje sonuçlandıktan sonra dershane de kapatıldı. Son incelemede ihalenin, Kamu İhale Kanunu'na aykırı yapıldığı ortaya çıkınca, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Polis de, dün sabah Diyarbakır, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Osmaniye ve Niğde'de düzenlediği eş zamanlı operasyonlarda, aralarında Halil Dağ'ın da bulunduğu 7'si polis 11 kişiyi gözaltına aldı. Bir kişi ise aranıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhale almak için Paralel dershane kurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN