Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 bin MW'lık karanlık

Giriş Tarihi: 1.4.2015
3 bin MW'lık karanlık

Türkiye'de dün sabah 45 kentte birden şoku yaşandı. TEİAŞ Genel Müdürü Yıldır, "Sistemde ani olarak ortaya çıkan 3 bin MW'lık güç kaybı var. Bu olunca Avrupa'dan kopmuşuz, yedek sistem devreye girmiş, o da yetmeyince çökmüş" dedi

Türkiye dün sabah 10.36'da nin şokunu yaşadı, enerji iletim hatlarında yaşanan arıza nedeniyle yaklaşık 45 il kesintiden etkilendi. Özellikle büyükşehirlerde trafik sinyalizasyon sistemi kesilince vatandaşlar trafikte zor anlar yaşadı. Fabrikalar üretim yapamadı, hastanelerde acil durumlar haricinde ameliyatlar yapılamadı. Kamu binaları jeneratörlerle hizmet vermeye çalıştı.

HEMEN KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Kesintinin ortaya çıkması ve boyutlarının dakikalar içinde tespit edilmesiyle birlikte hemen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Ankara Gölbaşı'ndaki merkezinde kriz masası oluşturuldu. Bu merkezde tüm Türkiye'den gelen bilgiler toplanıp değerlendirildi. Yurtdışında bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Başbakanlık her saat başı bilgilendirildi. Kriz masasındaki çalışmalara Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) enerji masasından uzmanlar da katıldı. Elektrik kesintisinde siber saldırı veya sabotaj ihtimali araştırıldı. Ancak ilk yapılan tespitlerde siber veya fiziksel saldırı bulgusu ortaya çıkmadı. Rahatlatan açıklama Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Davutoğlu, "Elektrik arzında hiçbir problem, sıkıntı yok, aksine bu saatler elektrik tüketiminin az olduğu bir saat. İnceleme sürüyor" dedi.

ARZ FAZLA, TALEP DÜŞÜK ZAMANDA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise kriz üzerine Slovakya'daki temaslarını yarıda kesti. Yıldız, şunları söyledi: "Çok sık rastladığımız bir olay değil. Arzın fazla, talebin az olduğu zamanlardan. O açıdan enerji yetersizliği söz konusu değil. Üretim hatlarından ya da manevra dediğimiz hadiseden kaynaklanıyor olabilir. Hepsini anlık takip ediyoruz."

ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin MW'lık karanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN