'Bu gömlek artık Türkiye'ye dar...'

Avrupalı Türkler Erdoğan'ı, gezisinin ikinci durağı olan 'da kalacağı otelin önünde karşıladı. Erdoğan "Bize yakışacak gömlek yeni bir idari yapılanmadır. 7 Haziran'daki dönüşüm, 2023'ün ayak sesleridir" dedi

Giriş Tarihi: 1.4.2015
'Bu gömlek artık Türkiye'ye dar...'
Cumhurbaşkanı , 'nın Başkenti Bratislava'da kendisini coşkuyla karşılayan Türklere seslendi. Türkiye'nin artık giydiği gömleğe sığmadığını söyleyen Erdoğan, "Bize bundan sonra yakışacak gömlek, şunu bilmenizi istiyorum ki artık yeni bir idari yapılanmadır, bu da başkanlık sistemidir" dedi. Erdoğan, Avrupalı Türklerden başkanlık sistemi için destek istedi. Erdoğan, Slovenya ziyaretinin ardından dün gece Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya geldi. Avusturya'nın başkenti Viyana'dan Erdoğan'ı karşılamak için Slovakya'ya akın eden Türk vatandaşlar, Erdoğan'ın kalacağı otelin önünde Türk bayraklarıyla beklemeye başladı. Erdoğan, kendisini bekleyen Avrupalı Türklere teşekkür ederek, kısa bir konuşma yaptı. Başkanlık sisteminin önemine, yaklaşan seçimlere dikkat çeken Erdoğan, şunları söyledi:
BİZE YAKIŞACAK GÖMLEK BAŞKANLIK SİSTEMİDİR: Gurbetzede kardeşlerim, tabii bir sürecin içindeyiz. Ve bu sürecin ne olduğunu anlıyorsunuz, bunu çok iyi biliyorsunuz. Biliyorum ki artık Türkiye bir değişimin, dönüşümün içerisinde. Şu anda bize giydiğimiz gömlek dar geliyor. Bu vücut artık bu gömleğe tahammül edemiyor. Bize bundan sonra yakışacak gömlek, şunu bilmenizi istiyorum ki artık yeni bir idari yapılanmadır, bu da başkanlık sistemidir. Geçenlerde bildiğiniz gibi sayın Başbakanımız da bu konuyla ilgili yapmış olduğu hazırlıkları bir televizyon programında açıkladı. Ve hükümetimiz bu konuya yönelik de adımını şu anda atmış bulunuyor. Ama burada bir şey var. İki başlık. Bir; ya 400, ki onunla parlamentoda bu işi çözmek. Bir ikincisi, halka gitmek. Bunu hazırlamak için de tabii durmak yok, bunu halletmemiz lazım. Çok koşacağız, çok çalışacağız. İşte geçen hafta Karabük'teydik. Halkımızın bu noktadaki coşkusunu, heyecanını gördük.
ARTIK TAARRUZA GEÇİYORUZ: Artık 7 Haziran'ı halkımız zor çekiyor. İnanıyorum ki şu anda Avrupa da, dünya da 7 Haziran'ı zor çekiyor. Çünkü bu dönüşüm, değişim farklı, 2023'ün bunlar ayak sesleridir diye düşünüyorum. Biz, milli gelirimizi bire üç katladık, ama bu bize yeterli değil. Artık trilyon dolarlarla ifade edilen bir milli gelire sahip olmamız lazım.
BİRİLERİ ÜLKEMİZİ BÖLME GAYRETİNDE: Temel hak ve özgürlükler noktasında ülkemiz bizim çok çok ileri, ama bu karalama kampanyalarına sakın ha aldanmayın. Türkiye'nin Kürt sorunu artık yoktur. Biz, ret politikalarını ayaklarımızın altına aldık, inkar politikalarını ayaklarımızın altına aldık, asimilasyon politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Ülkemizde Türk kardeşimin de sorunu vardır, Kürt kardeşimin de sorunu vardır, Çerkezin, Abazanın, Boşnağın, Arnavutun sorunu vardır. Mesele ülkemizi birileri bölmenin gayreti içinde. Biz buna da fırsat vermeyeceğiz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, Rabia diyoruz biz buna. Bunu başaracağız.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu gömlek artık Türkiye'ye dar...'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN