Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrik kesintisinde siber saldırı ihtimali

Türkiye'nin tamamında etkili olan elektrik kesintisinden sonra Enerij Bakanlığı yetkilileri sorun yaşanan santrallara gittiler. Yetkililer sorunun terör ve siber saldırıdan kaynaklanmadığını ifade etti. Başbakan Davutoğlu kesintiyle ilgili terör saldırısı ihtimali üzerinde de durulduğunu açıklamıştı.

Giriş Tarihi: 2.4.2015 10:37
Elektrik kesintisinde siber saldırı ihtimali
Önceki gün Türkiye çapında 10.36'da elektriklerin kesilmesi sonrası çalışmalar yaklaşık 10 saatte tamamlanabildi. İletimde yaşanan sorunlar ancak akşam 20.00 civarında giderildi. İletimle ilgili sorunun giderilmesinin ardından bu sefer dağıtımla ilgili sorunlar için de yaklaşık bir saat çalışma yapıldı.
O saatlerde arıza kayıtlarına ulaşılamadığı için Enerji Bakanlığı yetkilileri sorun yaşayan santrallere gittiler. Yerinde yapılan incelemelerden sonra siber ya da terör saldırısı olmadığı anlaşıldı.

TÜM SİSTEM ETKİLENDİ

İki santralde de rölelerin durumuna bakılıyor. Röle sistemi açıp kapatan cihaz olarak tanımlanıyor. Sistemi kontrol eden rölenin olağanüstü bir durumda devreye girmesi gerekiyordu ancak girmeyince domino etkisiyle tüm sistemin etkilendiği tahmin ediliyor. Şimdi hangi santralde rölenin devreye girmediği ya da saat kaçta açıldığı incelendikten sonra arızanın nasıl meydana geldiği ortaya konulmaya çalışılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik kesintisinde siber saldırı ihtimali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN