Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'yı vur' emrini bu hain verdi

Adliyesi'ndeki hain saldırının emri uzaktan geldi. Terör örgütü 'nin Yunanistan'da tutuklu bulunan sözde lideri Hüseyin Fevzi Tekin, Şehit Kiraz'ı rehin alan iki e WhatsApp ve Viber adlı internet programlarıyla talimat verdi. Teröristler cep telefonları aracılığıyla ulaşan bu kanlı emir sonrası, hain olayı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 3.4.2015 09:47 Güncelleme Tarihi: 3.4.2015 10:19
'Savcıyı vur' emrini bu hain verdi
Türkiye barışa kilitlendi. Ancak kandan beslenen kaos lobisi, yine sahnedeydi. İki terörist, İstanbul'daki Çağlayan Adliyesi'ne girdi. Berkin Elvan'ın ölümünü bahane eden iki terörist, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit etti. Peki terör örgütü DHKP-C üyesi olan Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol'a emri kim verdi?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Savcı Kiraz'ı şehit eden teröristlerin eylem sırasında yurt dışı ile görüşme yaptıkları tespit edildi" açıklaması üzerine istihbarat birimleri düğmeye bastı. Teröristlerin telefonlarından arananların adres ve kimliklerinin belirlenmesi için GSM şirketinden rapor istendi. O rapor sonrasında kalleş emrin terör örgütünün sözde lideri Hüseyin Fevzi Tekin tarafından verildiği tespit edildi. İşte saldırının şifreleri:

HTS KAYITLARI ORTAYA ÇIKARDI

Buna göre ekipler ilk olarak adliyenin kameralarını izledi. İncelemede terörist Şafak Yayla'nın (24) avukat cübbesi ve sahte kimlikle adliyesinin C kapısından girdiği belirlendi. Terörist Bahtiyar Doğruyol'un (28) da yine C kapısından normal vatandaş kılığıyla adliyeye giriş yaptığı gözlendi. Ardından teröristler 10 dakika arayla binanın 6. katına çıktı. Kendilerini avukat olarak tanıtıp Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın odasına girdi. Savcıyı rehin alan hainlerden biri müzakere heyetiyle temastayken bir diğeri de telefondaydı. Kanlı emir de bu telefon üzerinden geldi. Operasyondan sonra teröristlerin cep telefonları incelendi. Yapılan incelemede terörist Yayla'nın kullandığı cep telefonuna yurt dışından talimat geldiği tespit edildi. İşte 8 saat süren müzakereler boyunca kullanılan bu cep telefonuyla ilgili çok önemli bilgiler elde edildi. Ekipler, teröristlerin Yunanistan'daki bir telefon ile irtibatlı olduğunu belirledi.

SAVCI MEHMET SELİM KİRAZ KİMDİR?

Bunun üzerine Yayla ve Doğruyol'un telefon konuşma kayıtları (HTS) incelendi. Araştırmada teröristlerin whatsApp ve Viber adlı internet üzerinden görüşme sağlayan programlarla emir aldıkları kaydedildi. Kanlı emrin ise terör örgüt DHKP-C'nin sözde lideri olan Hüseyin Fevzi Tekin'den gönderildiği ortaya çıktı. Yunanistan'da hapiste bulunan Tekin, whatsApp ve Viber üzerinden iki teröriste talimat verip tetiği çektirdi.


YUNANİSTAN'DAKİ KATİL

Kanlı saldırının emrini veren DHKP-C'li terörist Hüseyin Fevzi Tekin, geçmişteki tüm karanlık olaylarda yer aldı. İstanbul doğumlu olan Tekin, Dursun Karataş'ın ölümünün ardından terör örgütü DHKP-C'nin sözde lideri oldu. Terörist Tekin, 1993'de 10 adet silahla yakalanarak tutuklandı. 1998'de tahliye oldu. 1999'da ise İstanbul Fatih'teki bir bombalı saldırının faili olarak yine hapse atıldı. Ancak hastalığı dolayısıyla tahliye edildi. Bu olaydan sonra kayıplara karışan terörist Tekin, 2014'de Yunanistan'ın başkenti Atina'da mühimmat dolu bir hücre evinde yakalanıp tutuklandı. Kanlı örgütte "Abi" olarak bilinen Tekin'in yanında Özdemir Sabancı suikastı sanıklarından olan İsmail Akkol, Murat Korkut ve Bilgehan Karpat da vardı. Ancak Yunanistan, Tekin'in Türkiye'ye iade edilmesini reddetti.

LAVRİON KAMPI

Hain saldırının emrinin Yunanistan'dan verilmesi, gözleri bu ülkeye çevirdi. Çünkü terör örgütü DHKP-C'nin Yunanistan'da Lavrion isimli bir kampı var. Atina'ya 100 kilometre uzaklıktaki kamp, adeta Türkiye'ye terörist "ihraç" ediyor. Terör örgütünün Yunanistan'da Kinesa ve Dileysi adlı 2 kampı daha bulunuyor. Herhangi bir aranması olmayan teröristler, legal yollardan İpsala Sınır Kapısı'ndan giriş çıkış yaparak kamplara ulaşıyor. Aranan teröristler ise göçmen kaçakçılarını kullanarak Meriç Nehri'nden botlarla bu kamplara ulaşıyor. 2013'de Ankara'nın ABD Büyükelçiliği'ne yönelik canlı bomba saldırısını gerçekleştiren örgüt elemanı Ecevit Şanlı da Lavrion'dan sahte pasaportla Türkiye'ye giriş yapmıştı. Öte yandan kanlı örgütün kamplarının bulunduğu diğer ülkeler de Bulgaristan ve Gürcistan.

Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Savcıyı vur' emrini bu hain verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN