Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silah avukat cüppesiyle gizlendi

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Silah avukat cüppesiyle gizlendi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, hain saldırının detaylarını aç��kladı: Suikast silahını Şafak Yayla, cüppenin altında gizleyerek, avukatlar için tahsis edilen C Kapısı'ndan adliyeye soktu

Teröristler suikastta Fransız On'lusu diye tabir edilen tek silah kullandı. Bitişik atış yapılarak Savcı Kiraz şehit edildi. Ölüme neden olan mermilerin terörist silahından çıktığı belirlendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden teröristlerin adliyeye girişlerinin detaylarını açıkladı. Kiraz'ı şehit eden teröristlerin silahı, avukat cüppesini kamufle ederek adliyeye soktukları belirlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden teröristlerin İstanbul Adalet Sarayı'na ve savcının odasına giriş görüntülerini basına verdi. Başsavcı Hadi Salihoğlu, teröristlerden birinin adliyeye elinde avukat cüppesi ve sahte olduğu düşünülen avukat kimliğiyle, üst araması yapılmadan girdiğinin, güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edildiğini de kaydetti. Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın kafasına silah doğrultmuş olarak fotoğrafı bulunan terörist Şafak Yayla, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na olay günü 11.29'da C kapısından avukat girişinden omzunda çantası, elinde avukat cüppesi olduğu halde elini kolunu sallayarak giriş yaptı. İkinci terörist Bahtiyar Doğruyol ise takım elbiseli ve kravatlı olarak adliyenin D kapısında 11.45 sıralarında vatandaş gibi girdi. Suikast silahını Şafak Yayla'nın adliyeye soktuğu belirlendi.

BİTİŞİK ATIŞ YAPILDI

Başsavcılık, Şehit Savcı Kiraz'a 1 Nisan saat 01.30'da Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi raporunun sonuçlarını da açıkladı. Bu rapora göre, Savcı Kiraz'ın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7.65 çaplı silah olduğunun tespit edildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet savcımızın odasından peş peşe silah seslerinin gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz yasal müdahalede bulunmuşlardır. Bu esnada teröristler de içeriden güvenlik güçlerine silahla karşılık vermişlerdir. İstanbul Baro Başkanı Sayın Ümit Kocasakal, avukat Şükriye Erden ve özellikle Sami Elvan'ın teröristlerle iletişimleri sağlanmış, uzun görüşmelere rağmen teslim olmamışlardır."

TEK SİLAH KULLANILDI
Çatışma bittiğinde savcı Kiraz'ın ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını ve yapılan tedaviye rağmen hayata döndürülememesi üzerine şehit olduğunu belirten Başsavcı Salihoğlu, iki teröristin ise suçta kullandıkları 7.65 milimetre çaplı Fransız model tabanca ve bu silaha ait çok sayıda boş kovan, dolu mermi ile ölü olarak etkisiz hale getirildiğini aktardı. Açıklamada, arabuluculuk teklifine ilk etapta olumlu yanıt veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na daha sonra ulaşılamadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah avukat cüppesiyle gizlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN