Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk vatandaşları Aden'den tahliye edildi

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'in Aden kentinden 55 Türk vatandaşının tahliye edildiğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 3.4.2015 18:13 Güncelleme Tarihi: 3.4.2015 20:15
Türk vatandaşları Aden'den tahliye edildi
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından Yemen'de başlatılan askeri operasyonun ardından bu ülkede bulunan Türk vatandaşlarından talep edenlerin tahliyesine yönelik titiz bir çalışma sürdürüldüğü belirtildi.

Bu süreçte Türk vatandaşlarının güvenliklerini tehlikeye düşürmemeye özen sarf ederek, çok yönlü ve her seçeneğin değerlendirildiği bir yol izlendiği ifade edilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

"Bu çerçevede, mücavir bölgede görev icra etmekte olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı TCG Büyükada Fırkateyni tarafından bugün Aden'de bulunan 55 vatandaşımızın tahliyeleri tamamlanmıştır. Söz konusu vatandaşlarımız önce Cibuti'ye ulaştırılacak, buradan Türk Hava Yolları uçağı ile ülkemize nakledileceklerdir."

YEMEN'DEKİ 55 TÜRK BÖYLE TAHLİYE EDİLDİ - TIKLAYIN

Açıklamada, ayrıca "İlgili kurumlarımızın özverili ve hassas çalışmaları ve tesis edilen eşgüdüm neticesinde vatandaşlarımızın salimen Aden'den ayrılmış olmaları memnuniyet vericidir" denildi.

AA muhabirinin tahliye edilen Türk vatandaşlarından aldığı bilgilere göre, TCG Büyükada fırkateyni sabah saatlerinde Aden'e 3 mil kadar yaklaştı.Tahliye edilmeyi bekleyen Türk aileler teknelerle gemiye alındı. Yemen'de yaşayan Türklerin daha çok Taiz ve Aden kentlerinde olduğu belirtildi.


TSK, YEMEN'DEKİ VATANDAŞLARI TAHLİYE ETTİ


Genelkurmay Başkanlığı, Yemen'in Aden bölgesinde mağdur durumda olan 55 vatandaşın TCG Büyükada korvetiyle Cibuti limanına tahliye edildiğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk vatandaşları Aden'den tahliye edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN