Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ye 'bin Euro'ya askerlik' yolda

İki yıl önce bedelini 10 bin Euro'dan 6 bin Euro'ya indiren Hükümet, ye yeni bir müjde vermeye hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 4.4.2015 11:18
Gurbetçiye 'bin Euro'ya askerlik' yolda
te iki yıl önce yaptığı indirimle leri sevindiren Hükümet, ikinci bir müjde vermeye hazırlanıyor. Varılan mutabakata göre yeni bedel 1000 Euro olacak. İktidara geldiği 2002 yılından bu yana askerlikte önemli düzenlemeleri hayata geçiren AK Parti hükümetleri, profesyonel ordu için de düğmeye basmıştı. Hükümetin askerlikte yaptığı düzenlemeler şu şekilde olmuştu:

2003 yılında 18 ay olan askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 13 aya, 8 ay olan kısa dönem olan askerlik süresi ise 6 aya indirilmişti. Bu süre daha sonra da 3 ay daha kısaltılmış ve 2014 yılında 12 aya düşürülmüştü.
Bu süre içerisinde iki defa da çıkarıldı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 69 bin kişi yararlanırken geçtiğimiz sene çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 203 bin kişi yararlanmıştı.

Hükümet, gurbetçi vatandaşları da unutmadı. İki sene önce dövizle askerlik ücretini 10 bin Euro'dan 6 bin Euro'ya indiren Hükümet ikinci bir büyük indirim için harekete geçti. Dövizle askerliğin önümüzdeki dönemde 1000 Euro'ya indirilmesi planlanıyor.

Profesyonel ordunun tam anlamıyla hizmete girmesiyle de askerlik sürelerindeki indirimin devam etmesi öngörülüyor. Askerlik sürenin kısa dönemde 4 ay, uzun dönemde 10 aya indirilmesini öngören çalışma, profesyonel askerliğe geçiş hedefiyle eş zamanlı olarak yürütülüyor.

Türkiye
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurbetçiye 'bin Euro'ya askerlik' yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN