'Soruları servis etti' iddiası

Giriş Tarihi: 4.4.2015
'Soruları servis etti' iddiası

KPSS soruşturmasında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan Ünal Yarımağan'ın sınavdan 3 gün önce soruları CD'ye kaydedip yanına aldığı iddia edildi. "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" ile suçlanan Yarımağan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Paralel çeteye yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndaki (KPSS) usulsüzlük soruşturması kapsamında 1 numaralı şüpheli Fettullah Gülen'in dosyası ayrılıp "Devlette Paralel Yapı" soruşturmasıyla birleştirilirken, ÖSYM eski başkanları Ünal Yarımağan ve Ali Demir de "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağırılmıştı. Dün Ankara Adliyesi'ne gelen Yarımağan 2010'da yapılan KPSS'deki usulsüzlükleri soruşturan Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'a ifade verdi. Savcı Erkman HTS kayıtları ve bilirkişi raporları doğrultusunda tespit edilen suçlamaları Yarımağan'a yöneltti. Yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Yarımağan'la ilgili üç önemli tespit dikkat çekti. İddiaya göre Yarımağan'ın sınavdan önce ve sonrasında soruların çalınıp servis edildiği Turgut Özal Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hanef S. ile 7 kez görüşme yaptığı belirlendi. Dört aramayı Gülen'in liderliğindeki örgütün firari yöneticilerinden Hanef S. yaparken, Yarımağan'ın ise 3 kez makamından geri dönüş yaptığı belirtildi. Yine bilgisayarlardan yapılan incelemelerde Yarımağan'ın KPSS sorularını sınavdan 3 gün önce CD'ye yazdırıp yanında bulundurduğu da kaydedildi.

EKSİK BİLGİ GÖNDERİLDİ

Soruların o dönem hangi amaçla kopyalandığı daha sonra dağıtılıp dağıtılmadığı yönünde ciddi kuşkuların oluştuğuna dikkat çekildi. Öte yandan Yarımağan'ın KPSS'deki usulsüzlüğün patlak vermesi üzerine savcı Şadan Sakınan tarafından başlatılan soruşturma kapsamında istenen bilgi ve belgeleri eksik ve yanlış gönderdiği de iddia edildi. YÖK, ÖSYM ve savcılık arasındaki bilgi ve belgelerde, yanlış bilgi ve belgelerin olduğunun altı çizildi. Savcılık ifadesinin ardından Yarımağan, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, görevi kötüye kullanmak, devlet memurunun resmi belgede sahteciliği" iddiasıyla tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Soruları servis etti' iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN