le mücadele Türkiye'ye 1 trilyon dolara mal oldu

Giriş Tarihi: 4.4.2015 22:00
Terörle mücadele Türkiye'ye 1 trilyon dolara mal oldu

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirme yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci ; 'le mücadele Türkiye'ye 1 trilyon dolara mal oldu' dedi

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci , "Bugün Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en güçlü dönemini yaşıyor. Türkiye son 10 senede o kadar büyük hamleler yaptı ki bunu bir çok insan akıllarına dahi getiremiyordu" dedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Saarland Şubesi'nin açılışı Bakan Bozkır'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Almanya'nın Saarbrücken kentinde gerçekleştirilen açılış programına, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun, UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri katıldı.

Bozkır, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının, Türkiye'de yaşananlara, Türkiye'nin de devlet olarak Avrupa'da yaşayan vatandaşların sorunlarına kayıtsız kalmadığını söyledi.

Türkiye'de AK Parti iktidarlarıyla son 10 yıl içinde büyük atılımlar gerçekleştiğini vurgulayan Bozkır, "Bugün Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en güçlü dönemini yaşıyor. Türkiye son 10 senede o kadar büyük hamleler yaptı ki bunu bir çok insan akıllarına dahi getiremiyordu" dedi.

Türkiye'nin yakın zamanda Avrupa'daki bir çok ülkenin sahip olduğu milli gelir rakamlarına ulaşmayı hedeflediğini anlatan Bozkır, şöyle devam etti: "Bazı şeyleri hatırlamamız lazım. 10 sene önce Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 3 bin dolardı, bugün 11 bin dolar. Türkiye 250 milyar dolarlık milli gelire sahipti, bugün 830 mİlyar dolarlık milli gelire sahip. TCMB'nin 10 sene önce 25 milyar dolar rezervi vardı bugün 140 milyar dolar bankamızın kasasında para var."

Bozkır, Türkiye'nin ayrıca enerji nakil hatlarındaki konumu sebebiyle de büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi.

TÜRKİYE, 50 YILLIK ASKERİ DARBELER SONRASI KAYBETTİKLERİNİ DAHA ANCAK GERİ ALMAYA BAŞLADI

Türkiye'de son 10 yılda ihracatın ve ihracat kalemlerinin de artış kaydettiğini belirten Bozkır, şunları kaydetti: "10 sene önce ihracatımız 50 milyar dolardı. Bugün 170 milyar dolar ihracatımız var ve 14 bin 800 kalem mal ihraç ediyoruz. Bunun yüzde 90'ını sanayi. Bunlar çalışarak oldu. 10 sene önce 26 havaalanı vardı bugün 53 havaalanı var. Yeni bir havaalanı yapılıyor 150 milyon yolcu kapasiteli 6 pisti var. Frankfurt havalimanı büyük ama bir kaç sene sonra buraya küçük diyeceğiz biz. THY'nin 20 uçağı vardı bugün 280 uçağı var, anlaşmalarla birlikte 450 uçağı olacak."

Ekonomik gelişmelerin yanı sıra son 10 yıl içinde Türkiye'de demokrasi alanında da büyük adımlar atıldığına dikkati çeken Bozkır, "Türkiye'de 2 bin yasa değiştirildi. Türkiye, 50 yıllık askeri darbeler sonrası kaybettiklerini daha ancak geri almaya başladı. Türkiye'de 80'li yıllarda 50 STK vardı, bugün 104 bin STK var. STK olmadan demokrasi olur mu? STK konuşur, tenkit eder, proje üretir, akıl verir" ifadelerini kullandı.

30 YILDIR TERÖRLE MÜCADELE, TÜRKİYE'YE 1 TRİLYON DOLARA MAL OLDU

Çözüm sürecine de değinen Bakan Bozkır, şunları kaydetti: "30 yıldır le mücadele yaşadık. 30 bin insanımızı terör uğruna kaybettik. 100 milyar dolar kaynağımızı terörle mücadele için harcadık. Bu aslında 1 trilyon dolara bedeldir. 100 milyar dolar harcandı ancak bu paranın faizi, kaynağın bulunması Türkiye'ye 1 trilyon dolara mal olmuştur. Ama Türkiye intikamla, nefretle yaşamak istemeyen bir ülke. Türk insanı bütün bu nefret, kin, intikam duygularını arkada bırakmak istediği için 10 senede çözüm süreci ortaya çıktı."

BAŞKANLIK SİSTEMİNE DE GEÇECEĞİZ

Bozkır, Türkiye'nin Avrupa'da yaşayan vatandaşlara ihtiyacı olduğunu ifade ederek, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşların yaşadıkları ülkelerde kalmaya devam etmeleri ve Türkiye'nin gelişimine katkı sağlamaları gerektiğini ifade etti.

AK Parti'nin parlamento seçimlerde tekrar büyük çoğunlukla iktidara geleceğini belirten Bozkır, "Biz bu anayasayı değiştireceğiz. İnşallah Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi Başkanlık sistemine de geçeceğiz" dedi.

Bozkır, ayrıca UETD'ye çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

BURADA ALMAN VATANDAŞI OLARAK OY VERMENİZ DAHA ÖNEMLİ

Büyükelçi Karslıoğlu da STK'ların önemine işaret ederek STK'ların sayısının artması gerektiğini ifade etti.

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının artık Almanya vatandaşlığına geçmesi gerektiğini belirten Karslıoğlu, "Biz artık 'Almancı'nın ötesine geçtik. Artık çifte vatandaşlık da yavaş yavaş gelecek. O bakımdan artık Alman vatandaşlığına geçmeyeniniz varsa geçsin. Burada Alman vatandaşı olarak oy vermeniz daha önemli. Çünkü artık biz burada yaşıyoruz ve burada ölüyoruz" şeklinde konuştu.

Özellikle gençlerin ve bayanların STK'lar içinde yer alması gerektiğini anlatan Karslıoğlu, Almanya'da Türk ailelerin gençlere iş imkanları açması ve eğitimlerine katkı sağlaması tavsiyesinde bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, daha sonra Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Gurbetçi genç bir kızın okuduğu şiir salondaki dinleyicileri duygulandırırken, söylenen türküler de büyük alkış aldı. Konuşmaların ardından çektirilen toplu fotoğrafın ardından proğram sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörle mücadele Türkiye'ye 1 trilyon dolara mal oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN