Basın özgürlüğü değil tam sorumsuzluk örneği

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Basın özgürlüğü değil tam sorumsuzluk örneği

Başbakan Davutoğlu: Savcının fotoğrafının basılması sorumsuzluk örneğidir. Bu basın özgürlüğüyle ilgili değil insanlık onuruyla ilgili bir mesele. Bu gazeteler önce kendi vicdani sorgulamalarını yapmalı

Başbakan Davutoğlu, Doğan medyası ve Cumhuriyet gazete sine yüklendi

Başbakan AK Parti'ye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, şehit Savcı 'ın teröristler tarafından çekilen propaganda fotoğrafını yayımlayan ile kendisine dava açacaklarını belirten ni sert bir dille eleştirdi. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

HESAP VERECEKLER: Çok yönlü olarak bu soruşturma yürütülüyor. Bu terör eylemi esnasında teröristlerin yurtdışı bazı temasları oldu. Bu temasların oluşturduğu terör ağı konusunda bütün güvenlik, istihbarat birimlerimiz çalışıyor. Savcımızın katline sebep verenler mutlaka hesaplarını verecektir.ŞEHİT AİLESİ NE HİSSETTİ: İki hususa dikkatinizi çektim; Birincisi insani duyarlılık, ikincisi de toplumsal duyarlılık. Mağdurun ailesi vardır. Eşi vardır, babası, annesi, evladı vardır. Bu basın yayın organları bize dönük eleştiri yapmadan vicdanlarına bir sorsunlar: O sabah o şehit ailesi neler hissetti? Ailesinin, savcımızın yaşayan son resmini bu şekilde görmesi ruh dünyalarına nasıl etki bıraktı?SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ: Dünyanın her yerinde teröristin propagandası mahiyetindeki görüntü gösterilmez. Çünkü sonraki eylem için teröristler teşvik edilmiş olur. Bu toplumsal duyarlılık da gösterilmemiştir. Teröristlerin propaganda malzemeleri açık bir şekilde yayımlanmıştır. Toplumda bir duyarlılık oluşmuşken ertesi sabah bu gazetelerde bu resimlerin yayımlanması insani ve toplumsal bakımdan tam sorumsuzluk örneğidir. Bu basın özgürlüğüyle ilgili değil, insanlık onuruyla ilgili bir mesele. Herkes insanlık onuruna saygı gösterecek.

DOĞAN MEDYAYA ÇAĞRI: O açıklamayı (Cumhuriyet gazetesinin açıklaması) okudum. İnsani boyutta hiçbir atıf yok. Önce kendi vicdani sorgulamalarını yapmak durumundalar. Kendi eşleri, çocukları, anneleri, babaları bu durumda olmuş olsaydı acaba ne tepki verirlerdi?

ARKADAŞINA GÖNDER
Basın özgürlüğü değil tam sorumsuzluk örneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN