Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT TIR'ları hakkında flaş açıklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili yapılan operasyonun ayrıntıları açıkladı. Başsavcılık, TIR'ların kamuoyunda Selam -Tevhit- olarak bilinen sözde Kudüs Ordusu terör örgütü kapsamında durdurulduğu belirtti.

Giriş Tarihi: 5.4.2015 17:54 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 11:11
MİT TIR'ları hakkında flaş açıklama
Açıklamada, uydurma gerekçelerle MİT ve İHH'nın terör ile ilişkilendirildiği belirtildi. Başsavcı Hadi Salihoğlu tarafından yapılan açıklamada ; Haklarında yakalama ve ve gözaltı kararı çıkarılan 34 şüpheliden 24'ünün gözaltına alındığını 10 şüpheliyi ise yakalama çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

"TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLMAK..."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, durdurulan MİT tırlarıyla ilgili yapılan soruşturmada gözaltına alınan şüpheliler hakkında; 'Terör Örgütü Üyesi Olmak ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Görevini Yapmaya Engellemeye Teşebbüs, Siyasi ve Askeri Casusluk' suçlarından işlem başlatıldığını bildirdi. Tırların durdurulma sebebinin ise 'uydurma gerekçelerle' yapıldığına dikkat çekildi.

Salihoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/41637 sayılı soruşturması kapsamında yapılan incelemelerde, 1 Ocak 2014 tarihinde Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde, 19 Ocak 2014 tarihinde ise Adana'nın Ceyhan ilçesinde rütbeli jandarma personeli tarafından Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait, devlet sırrı kapsamında, Suriye'nin Halep şehri Türkmenlerine insani yardım malzemesi taşıyan yardım tırlarının durdurulması olayının, soruşturmaya konu, kamuoyunda Selam-Tevhid olarak bilinen sözde 'Kudüs Ordusu Terör Örgütü' soruşturması kapsamında gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini" belirtti.

TIRLARIN DURDURMANIN SEBEBİ DEVLETİ TERÖRLE İLİŞKİLENDİRMEK

"MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasının sebebinin, aynı soruşturmada uydurma gerekçelerle şüpheli konumuna sokulan MİT ve İHH isimli sivil toplum kuruluşu üzerinden devlet kurumlarını terörle ilişkilendirmek olduğu anlaşılmıştır" ifadesini kullanan Salihoğlu, haklarında Adana Cumhuriyet Başsavcılğı'nca, "Siyasi ve askeri casusluk, devlet sırlarını kasten açıklamak" suçlarından kamu davası açılan Hatay , Ankara ve Adana İl Jandarma Komutanlıklarında görev yapan 34 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildiğini bildirdi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Salihoğlu, şunları kaydetti:
"Jandarma Yarbay rütbesinde 1, Jandarma Binbaşı rütbesinde 2, Jandarma Yüzbaşı rütbesinde 2, Jandarma Üsteğmen rütbesinde 7, Jandarma Teğmen rütbesinde 1, Jandama Astsubay rütbesinde 12 ve Jandarma Uzman Çavuş rütbesinde 8 şüpheli olmak üzere, toplam 33 şüpheli hakkında, 'terör örgütü üyesi olmak ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' suçlarından, Jandarma Yarbay rütbesindeki 1 şüpheli hakkında ise 'terör örgütü üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevini yapmasını engellemeye teşebbüs ve siyasi ve askeri casusluk' suçlarından, toplam 34 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilmiştir. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik başlatılan çalışmalarda, şu an itibarıyla 24 şüpheli gözaltına alınmış olup, kalan 10 şüpheli hakkında yakalama çalışmaları devam etmektedir."

8 KİŞİ ADLİ TIP KURUMU'NA GETİRİLDİ

Adana'da sabah saatlerinde başlayan operasyon kapsamında gözaltına alınan 8 asker Adli Tıp Kurumu'na getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Geniş güvenlik önlemi altında Adana Devlet Hastanesi bahçesindeki Adli Tıp Kurumu'na Askeri İnzibat görevlileri tarafından getirilen şüpheliler, görevli doktor tarafından sağlık kontrolüne alındı.

'PKK İLE TSK'YI KARIŞTIRIYORLAR'

Şüphelilerden biri Adli Tıp Kurumu çıkışında, "PKK ile TSK'yı karıştırıyorlar arkadaşlar. Terörist değilim" dedi. Gözaltına alınan bu kişiler, daha sonra Merkez Komutanlığı'na götürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapılmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT TIR'ları hakkında flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN