E Devlet Giriş ve Alma Nasıl Yapılır?

si alarak pek çok kamu işlemini kolayca yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi ve E-Devlet şifresi hakkında detaylı bilgiyi haberimizden öğrenebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 6.4.2015 11:13
E Devlet Giriş ve Şifre Alma Nasıl Yapılır?
Ülkemizde çoğu kurum ve kuruluşun internet uygulamaları bulunmaktadır. Kurum ve kuruluşların internet uygulamaları ile internet üzerinden kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi edinebiliriz ve işlemleri gerçekleştirebiliriz. Gelişen internet teknolojisini kurum ve kuruluşlar yakından takip etmiştir ve internet uygulamalarını yapmışlardır. Devlete bağlı çoğu kurum ve kuruluş tek bir sistem altında toplanmıştır. Devlet sistemini kurarak devlete bağlı olan çoğu kurum ve kuruluşun internet uygulamalarını tek bir sistem içinde toplamıştır. Bu sayede E-Devlet sistemine giriş yaparak bütün işlemlerinizi sadece tek bir sayfadan gerçekleştirebilirsiniz.


Devlet bu sistemi kurarken vatandaşların işlemlerini daha rahat gerçekleştirmesini, devlet dairelerinde, kurumlarda ve kuruluşlarda oluşan sıra ve kuyruk olayını bitirmeyi amaçlamıştır. Sistem kurulduktan sonra ve sistemi kullanmaya başlayan kişi sayısı arttıkça oluşan kuyruklar ve sıralar azalmıştır. Sistemde çoğu kurum ve kuruluş bulunduğu gibi devlete bağlı tüm bakanlıklar ve çoğu belediyelik de sisteme kayıtlı bir şekilde bulunmaktadır. Bu bakanlıklar hakkında bilgi alabilir ve işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

E-DEVLET

E-Devlet sistemine giriş yaptığınızda ana sayfa da sizi 3 ana bölüm karşılayacaktır. E-Hizmetler, Kamu kurumları ve belediyeler olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır. E-Hizmetler bölümünde sisteme kayıtlı bütün kurumların internet uygulamaları bulunmaktadır. Yani bu bölüme girerek işlem yapmak istediğimiz kurum veya kuruluşu seçerek işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-Hizmetler bölümünde kolayca işlem yapabilmek için kolay bir şekilde işlem yapacağımız kuruluşu bulabilmek için sol tarafta bulunan harflerden işlem yapmak istediğimiz kurumun baş harfini seçerek o harf ile başlayan bütün kurumlar karşınıza gelecektir. Böylelikle kolay bir şekilde işlem yapmak istediğiniz kurumu bulabilirsiniz.

E-Hizmetler bölümünde üst tarafta belediye hizmetler, şirketler, sık kullanılan hizmetler ve yeni eklenenler olmak üzere ayrılmıştır. Belediye hizmetleri bölümünde E-Devlet sistemine kayıtlı bütün belediyeler bulunmaktadır ve bu belediyeler ile hangi işlemleri yapabileceğimizi belediyeliklerin altından bularak yapabilmekteyiz. Şirketler bölümünde sisteme kayıtlı özel şirketlerin hepsi bulunmaktadır. Avea, Digitürk, Vodafone gibi şirketler bu bölümde bulunmaktadır. Şirketler bölümünde bulunan şirketler ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sık kullanılan hizmetler bölümünde ise sisteme giren vatandaşların sıklıkla kullandıkları uygulamalar bulunmaktadır. Sık kullanılan hizmetler bölümünde Adalet Bakanlığından adli sicil kaydı sorgulama, Emniyet Genel Müdürlüğünden araç sorgulama, Gelir İdaresi Başkanlığından vergi borcu sorgulama, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden 3 günlük Hava Tahmini, Sosyal Güvenlik Kurumundan bağlı olduğunuz kuruma göre işlemler sık kullanılan hizmetler bölümünde bulunmaktadır. Yeni eklenenler bölümünde ise sistemde yeni yer almış uygulamalar bulunmaktadır. Çoğu şirket sisteme yeni girdiği için yeni eklenenler bölümünde şirketlerde bulunmaktadır.

E-Devlet ana sayfasında Kamu kurumları bölümünde devlete bağlı bütün bakanlıklar bulunmaktadır. Kamu kurumları bölümünden bu bakanlıklara ulaşabiliriz ve bu bakanlıklar ile ilgili işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Diğer bir bölüm ise belediyeler bölümüdür. Bu bölümde sisteme kayıtlı olan bütün belediyelere ulaşabiliriz, bilgi alabiliriz ve işlemlerimizi buradan gerçekleştirebiliriz. Ana sayfanın üst tarafında bulunan arama yerine işlem yapmak istediğimiz sayfanın adını yazarak kolay bir şekilde o sayfaya ulaşabiliriz ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ana sayfada haberler ve duyurular bölümünde sisteme kayıtlı olan bütün kurumlar hakkında haberler yayınlanmaktadır.

Bütün bu işlemleri gerçekleştirebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaparak bütün bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için sağ üst tarafta bulunan sisteme giriş linki tıklanmalıdır. Bu bölümde sisteme girebilmek için 4 farklı yol vardır. Bu yollardan herhangi birisi ile sisteme girişinizi yapabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk yol olan E-Devlet si ile giriş yolu vatandaşların da sıklıkla kullandığı bir yoldur. Bu giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme girişinizi yapabilirsiniz.

Eğer şifreniz yok ise almak için üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bir nüfus kağıdınız ile istediğiniz PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenize sahip olabilirsiniz. Mobil imza seçeneği ile giriş yapabilmek için üstünüze kayıtlı mobil hattınızın mobil imza uygulamasını desteklemesi gerekmektedir. Cep telefonunuza ve mobil hattınıza kayıtlı mobil imzanız ile işleme devam edebilirsiniz. Sisteme T.C. kimlik numaranızı ve telefon numaranızı girdikten sonra son olarak cep telefonu operatörünüzü seçtikten sonra işleme devam edebilirsiniz. Elektronik imza seçeneği ile giriş yapmak için şahsınıza ait bir elektronik imza bulunmalıdır. Bu imza ile kimlik doğrulaması yapıp sisteme giriş yapabilirsiniz. T.C. kimlik kartı ile giriş seçeneği yeni uygulanan bir sistemdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E Devlet Giriş ve Şifre Alma Nasıl Yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN