Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı'nın, TIR oyununda 34 gözaltı

Paralel Yapı'nın, TIR oyununda 34 gözaltı

MİT TIR'larının durdurulması olayının Paralel Yapı'nın '' kumpasının parçası olduğu saptandı. 8 kentte 24 asker gözaltına alındı, 10 asker de aranıyor

Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ların durdurulması olayının altından da Paralel Yapı çıktı. TIR'ların durdurulmasının "Sözde Tevhid " kumpasının bir parçası olduğu belirlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, 8 kentte düzenlenen operasyonlarda, 2'si yarbay olan 34 muvazzaf asker için gözaltı kararı çıktı. Bunlardan 24'ü yakalanırken 10'u da firari durumda. Şüphelilerin Paralel Yapı ile hareket ettiği, baskın yapılan TIR'larda silah bulunduğunu iddia ederek, bunu kamuoyuna "İşte Selam Örgütü'nün roketleri" diye sunmayı amaçladıkları belirlendi.

TÜRKİYE KARŞITI KAMPANYA

Suriye'deki Türkmenlere insani yardım götüren MİT'e ait TIR'lar 1 Ocak 2014'te Hatay'da, 19 Ocak 2014'te ise Adana'da, özel yetkili savcıların talimatıyla jandarma tarafından durdurulmuştu. Paralel Yapı ve medyası da, TIR'larda yoğun mühimmat olduğu izlenimi uyandırarak uluslararası kamuoyunda Türkiye'ye yönelik "teröre yardım eden ülke" algısı oluşturmaya çalıştı. TIR'ların durdurulmasıyla ilgili raporlarda, emri veren savcıların da aynı amaç için hareket ettiği tüm detaylarıyla ortaya kondu. 1 Ocak'ta TIR'ları durduran savcı Özcan Şişman'ın o gün nöbetçi olmadığı halde yetkisini aşarak Hatay'a gittiği resmi raporlara yansıdı. Yine 19 Ocak'ta Adana'da TIR'ları durduran Savcı Aziz Takçı'nın ise müdahale yetkisi bulunmadığı ve o gün yetkili nöbetçi savcının Atilla Rahimi olduğu anlaşıldı. Ancak, TIR kumpası karşılıksız kalmadı. Cumhurbaşkanı, Başbakan, MİT ve Genelkurmay Başkanı ile bakanlar da dahil binlerce kişinin "Sözde Tevhid Selam Örgütü" bahanesiyle yasa dışı dinlendiği "Selam Örgütü" kumpasını inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, çarpıcı bilgilere ulaştı.

AMAÇ: İŞTE SİLAHLAR ALGISI

Başsavcılık, TIR'ların durdurulmasının da "Selam Örgütü" kumpasının bir parçası olduğunu belirlendi. Dün operasyon için düğmeye basıldı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan'ın talimatıyla, 8 kentte, en yüksek rütbelisi yarbay, en düşük rütbelisi uzman çavuş olan 24 muvazzaf asker gözaltına alındı. 10 asker de aranıyor. "Terör örgütü üyeliği" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" ile suçlanan şüphelilerin Paralel Yapı ile birlikte hareket ettiği, baskın yapılan TIR'larda silah bulunduğunu iddia ederek kamuoyunda "İşte Selam Örgütü'nün roketleri" algısı amaçladıkları belirlendi.

BAŞ SAVCILIK AÇIKLAMASI
Bir bölümü Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Askeri Casusluk" iddiasıyla yargılanan şüpheliler, gözaltına alındıkları kentlerden İstanbul'a doğru yola çıkarıldı. Şüphelilerin Emniyet'e getirilmeden direk İstanbul Adliyesi'ne çıkarılacağı bildirildi. Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu da operasyonla ilgili bir açıklama yaptı. TIR'ların durdurulmasının Selam kumpasının bir parçası olduğu belirtilen açıklamada, 34 askeri personel hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildiği, 24'ünün yakalandığı 10 kişiye yönelik yakalama çalışmalarının sürdüğü ifade edildi. Açıklamada gözaltına alınan askeri personelin rütbeleri ile ilgili de bilgi verildi. Daha önce Hatay, Ankara ve Adana İl Jandarma komutanlıklarında görevli 1 jandarma yarbay, 2 jandarma binbaşı, 2 jandarma yüzbaşı, 7 jandarma üstteğmen, 1 jandarma teğmen, 12 jandarma astsubay, 8 jandarma uzman çavuş olmak üzere 33 şüpheli hakkında işlem yapıldığı kaydedildi. Salihoğlu, jandarma yarbay rütbesindeki bir şüpheli hakkında ise "siyasi ve askeri casusluk" işlemi yapıldığını da belirtti.

KOLUNA GİREN İNZİBATA TEPKİ GÖSTERDİ
Adana'da gözaltına alınan 8 asker Adli Tıp Kurumu'na getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Kelepçe takılmayan şüpheli askerlerden biri, koluna girmek isteyen inzibata tepki gösterdi. Kontrol sonrası, şüpheliler Mehmet Şirin Aslan (34), Galip Arslan (39), Sezai Akyüz (26) İdris Karaçizmeli (42), Mesut Çelik (29), Gürhan Esmeray (43), Mehmet Sağlam (28) ile Rahmi Ala (37) geniş güvenlik önlemleri altında askeri minibüse bindirildi. Şüphelilerden biri, minibüse bindiği sırada, "Terörist değilim" diye bağırdı. Gözaltına alınan 8 asker daha sonra Merkez Komutanlığı'na götürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı'nın, TIR oyununda 34 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN