166 siteye 'Savcı' önlemi

Giriş Tarihi: 7.4.2015
166 siteye 'Savcı' önlemi

Savcı Kiraz'ın teröristlerce rehin alındığı anlara ait görüntüleri yayımlamaya devam eden YouTube ve Twitter'a erişim engeli geldi. Görüntüleri kaldırmalarının ardından iki site de erişime yeniden açıldı

İstanbul Adalet Sarayı'nda DHKP-C'li teröristler tarafından şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınma görüntüleri sosyal medyada ısrarla kullanılmaya devam edilince, savcılık düğmeye bastı. Görüntüleri, mahkeme kararı doğrultusunda yapılan bildirime rağmen kaldırmayan sosyal paylaşım sitesi Twitter ve video sitesi YouTube'un da aralarında bulunduğu 166 siteye erişim engellendi. Arama motoru Google da uyarılarak, yasak içerikleri çıkarmaması halinde erişiminin engellenmesi kararlaştırıldı. Söz konusu mahkeme kararını uygulamasının ardından akşam saatlerinde YouTube ve Twitter erişime açıldı.

UYARILARI DİKKATE ALMADILAR
Şehit Savcı Kiraz'ın teröristler tarafından rehin alındığı sırada çekilen elleri bağlı fotoğrafı büyük tepki görmüştü. Bazı basın yayın organlarının bu fotoğrafı kullanması tartışmanın fitilini daha da ateşlemişti. Vatandaşların sert tepki gösterdiği görüntüler sosyal medyada kullanılmaya devam edilince, savcılık harekete geçti. İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği 3 Nisan 2015'te, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesine ilişkin soruşturmaya konu, görüntü, ses ve videoların yayımlandığı internet sitelerinde erişimin engellenmesine karar verdi. Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından karar ilgili işletmelere bildirilmiş olmasına rağmen internet sitelerinde video, görüntü ve seslerin yayımlandığının görülmesi üzerine aralarında Twitter'ın da bulunduğu 166 siteye erişim engellendi. Hakimlik, ayrıca Kiraz'ın rehin alınma görüntülerini yayımlamaya devam eden Google ve aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube'un söz konusu yayınları içerikten çıkarmasına, aksi halde erişimlerinin engellenmesine karar verdi. Gelen uyarı üzerine savcı Kiraz'ın rehin alındığı anlara ait görüntüleri hemen kaldıran Facebook için herhangi bir işlem yapılmazken, YouTube ve Twitter görüntü, ses ve resimleri kaldırmasının ardından akşam saatlerinde (20.20) erişime yeniden açıldı.

KALIN: KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, erişim engeli talebinin savcıdan geldiğini söylerken, "Bazı medya gruplarının bu fotoğrafları adeta terör örgütünün propagandasını yapar gibi yayımlaması ve onca uyarıdan sonra buna devam etmesi kabul edilebilir değil. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
166 siteye 'Savcı' önlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN