Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'En önemli ulusal tehdit Paralel Yapı'

Paralel Yapı'nın ulusal tehditlerden en önemlisi olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Davalar sonuna kadar devam edecek. Bu mücadele bütün vatandaşların menfaatine

Giriş Tarihi: 7.4.2015
'En önemli ulusal tehdit Paralel Yapı'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kırmızı Kitap'a konulacak olan Paralel Yapı ile ilgili "ulusal tehditlerden en önemlisi. Bu konuda görülen somut davalara sonuna kadar devam edecek ve devletin içinde bu tür yapılanmaların bir daha gerçekleşmemesi için gerekli adli idari tedbirler alınacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarının menfaatine olan bir mücadeledir" dedi. İbrahim Kalın, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Kalın, özetle şu mesajları verdi:
* ERDOĞAN'IN TAHRAN ZİYARETİ: Bölgedeki gelişmeleri muhataplarımızla değerlendirme imkanımız olacak. Özellikle Yemen bağlamında bu süreci de biz de yakından takip ediyoruz. Buradaki sorunun diplomatik olarak çözülmesi için bizim de girişimlerimiz sürüyor. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın bundan sonraki temasları da hız kazanarak devam edecek.
* NÜKLEER ANLAŞMA MEMNUNİYET VERİCİ: Biz Türkiye olarak nükleer müzakerelerin diyalog ve barışçıl müzakerelerle çözülmesi gerektiğini başından beri ortaya koymuştuk. Türkiye bazı müzakerelere ev sahipliği yaptı. Gelinen nokta bizim için memnuniyet vericidir. Yaptırımların hafifletilmesi şüphesiz bize de olumlu yansıyacaktır diye ümit ediyoruz. 2011 ambargo yaptırımlarının gerçekleştiği dönemlerde bile Türkiye, İran ile olan ilişkilerini bir vasatta tutmaya çalıştı. O dönemde birileri Türkiye'yi İran yanlısı olmakla, ambargoyu delmekle itham ettiler. Şimdi bütün dünya Türkiye'nin durmuş olduğu noktaya geldi.
* ÇAĞRIMIZI PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ: (Bazı İran milletvekillerinin Ruhani'ye yazdığı Türkiye'yi eleştiren mektup) Cumhurbaşkanımızın Yemen krizi bağlamında söylediği sözler bölge barışına ve istikrarına yapılmış çok önemli çağrıdır. Bu tür milletvekilleri siyasi popülizm yapmak yerine kendi hükümetlerinin bölgede daha yapıcı, etkin, barışa, istikrara katkı sunan politikalar izlemesi konusunda belli bir hassasiyet göstermesi gerekir. Bölgede hiçbir çatışma bir mezhep savaşının gerekçesi olmamalıdır, hiçbir çıkar çatışması bölge halklarını karşı karşıya getirecek bir bahane asla olmamalıdır. Bizim bu uyarılarımıza rağmen gerek Suriye'de gerekse Irak'ta Sünnilerin ve Şii'lerin bir arada yaşadığı ülkelerde bu gerilimler yaşanmaya devam ediyor. Buna hiç kimsenin hakkı yok. Yemen konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın buradan yaptığı çağrıyı biz bölge ülkeleri ile paylaşmaya devam edeceğiz. Yemen'deki sıcak çatışmanın müzakere ve siyasi diyalog yolu ile çözülmesi için bütün tarafları bir masa etrafında toplamak için gayretlerimiz devam ediyor. İran dahil bütün ülkelere büyük sorumluluk düşmektedir.
* MÜCADELE, VATANDAŞLARIN MENFAATİ İÇİN: (Paralel yapının Kırmızı Kitap'a girmesi) Paralel Yapıyla mücadele konusu sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meselesi değil, ulusal güvenliğimizi tehdit eden, toplumun bütün kesimleri için tehdit oluşturan bir konu. Yurt dışına kaçanlar getiriliyor. Bazı davalar sürüyor. Belli periyotlarla bu Kırmızı Kitap güncellenir. Bu güncellemenin zamanı zaten gelmişti. Bu da bu yıl içerisinde yapılacak. Bunu sadece paralel yapıyla mücadeleye indirgemek yanlış olur, ulusal tehditlerden bir tanesi olarak, en önemlisi olarak ele alınmalıdır. Hükümetimiz de bu konuda gerekli adımları atmaktadır. Bu konuda görülen somut davalara sonuna kadar devam edecek ve devletin içinde bu tür yapılanmaların bir daha gerçekleşmemesi için gerekli adli idari tedbirler alınacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarının menfaatine olan bir mücadeledir.
* LİSTE ÇALIŞMASI SÖZ KONUSU DEĞİL: (Erdoğan'ın AK Parti milltevekili listesi üzerine çalıştığı iddiası) Hafta sonu Cumhurbaşkanımız ile tam gün beraberdik. Böyle bir liste yaptığını görmedim. Bugün de burada zaten. Listelerle ilgili kendisinin gündeminde böyle liste çalışması söz konusu değil.
* CUMHURBAŞKANLIĞINA ÖRTÜLÜ ÖDENEK: Devletin başında, devletin yönetiminde başkomutan sıfatıyla halkın seçtiği Cumhurbaşkanı'nın kendine has bir bütçenin olması kadar doğal bir şey olamaz.
* ÖZEL GÜVENLİK DÜZENLEMESİ: Çağlayan adliyesinde nasıl bir güvenlik zafiyeti olduğunu gördük. Cumhurbaşkanımız, stratejik binaların kamu binalarının korunmasıyla ilgili bir çağrı yapmıştır. Bununla ilgili hükümetimizin de elbette değerlendirmeleri olacak ve güvenliği artırmaya yönelik tedbirler mutlaka alınacaktır.

ÇANAKKALE'YE İLGİ YOĞUN
Sözcü Kalın, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü nedeniyle yapılacak etkinliklere ilişkin hazırlıkları şu sözlerle anlattı: "Katılımlarını teyit eden ülke sayısı 60'ı geçmiş durumda. Ayrıca uluslararası basın ve diğer önde gelen şahsiyetler de bu törenlerde hazır olacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımız 2 günlük 100'üncü yıl toplantılarına başkanlık edecek. Ve dünyanın birçok ülkesinden gelecek devlet ve hükümet başkanlarına ev sahipliği yapacak."
FENERBAHÇE'YE SALDIRI: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, İbrahim Kalın Fenerbahçe'ye yapılan silahlı saldırı ile ilgili olarak Rize Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığını, İçişleri, Adalet, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın da koordineli olarak bu işin peşinde olduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'En önemli ulusal tehdit Paralel Yapı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN