Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapıda sulh

Çağlayan'daki 'arama krizi' Başsavcılık ve Baro'nun mutabakatıyla sona erdi. Buna göre avukatlar, hâkim ve savcılarla birlikte kendilerine tahsis edilen kapıdan adliyeye girecek

Kapıda sulh
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği terör saldırısı sonrası alınan güvenlik önlemleriyle gündeme gelen İstanbul Adliyesi'nde avukatların üst arama krizi sona erdi. İstanbul Barosu, İstanbul Adalet Sarayı'na avukatların girişine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile mutabakata varıldığını bildirdi. Buna göre avukatların üzeri aranmayacak. Hakim ve savcılar gibi çipli kartla, x-ray cihazından geçecekler. Dün sabah adliyenin protokol kapısından giren hâkim ve savcıların çantaları da ilk kez x-ray cihazından geçmiş oldu. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, dün sabah adliyede görüştü. Görüşmenin ardından "arama" tartışmalarının yaşandığı C kapısına gelen ikili, arama noktasında çantasının x- ray cihazına konmasına tepki gösteren avukatlarla bir araya geldi. Başsavcı Salihoğlu, "Avukatların aranması söz konusu değil" ifadesini kullandı.

ETKİNLİKLER İPTAL

Taramadan geçmek istemeyen başka bir avukata da seslenen Salihoğlu, "Hepimiz, biz dahil olmak üzere sabır istiyoruz" diyerek, avukatların anlayış göstermesini istedi. Bu sırada Başsavcı Salihoğlu da cebinden çıkardığı çipli kartı bu avukata göstererek, "Avukat bey, sizin çipli kartınız var mı? Bakın benim de çipli kartım var, biz de okuttuk. Bu bir arama değil, önleme çalışması" diye hitap etti. Kocasakal da, "Teknik anlamda x-ray'den geçmek arama değil taramadır. Aramaya biz müsaade etmeyiz" ifadelerini kullandı. Başsavcılık ile baro arasında varılan mutabakata göre, avukatlar kendilerine ayrılan kapılardan çiplikimlik kartlarını okutarak x-ray'den geçecek. Prosedür, hakim ve savcıların girişi sırasında da uygulanacak. Adliye girişlerinde bazı değişiklikler de göze çarptı. Personel için ayrılan kapılar vatandaşlara açılırken, görevli polisler için ise kapılarda, yine x-ray ve dedektör geçişi olan ayrı bir giriş noktası açıldığı görüldü. Öte yandan Adliye ve Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan saldırılar nedeniyle Türk Polis Teşkilatı'nın 170. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri İstanbul'da iptal edildi.

ADLİYEYE GİRİŞ İÇİN 6 MADDELİK MUTABAKATLA ANLAŞMAYA VARILDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile İstanbul Barosu arasında 6 maddelik mutabakata varıldı. Buna göre avukatlar için ayrı giriş alanı oluşturulacak. Özel kart kullanılacak. Aynı prosedür hâkim ve savcılar için de geçerli olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapıda sulh
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN