Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de liste depremi

CHP'de liste dışı kalanlar yönetimi yaylım ateşine tuttu. Dikkat çeken isimlerden Umut Oran "Beklemiyordum. Sürpriz oldu. Üzülmekle birlikte şaşırttı" dedi

Giriş Tarihi: 8.4.2015
CHP'de liste depremi
Aday listesini dün YSK'ya sunan CHP'de çok sayıda milletvekili liste dışı kalırken bazı milletvekilleri de sosyal medya üzerinde aday gösterilmemelerini eleştirdi. 24. Dönem milletvekillerinin üçte ikisinin elendiği CHP'de 58 milletvekili listelerde yer bulsa da bunlardan sadece 42'si yeniden seçilebilecek yerlerden aday gösterildi. 15 civarında milletvekilinin aday adaylığı başvurusu yapmadığı CHP'de bunlarla birlikte yeni dönemde 66 milletvekili yer alamayacak. Kontenjan adayı sayısını 28'le sınırlı tutan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise listesinde A takımını büyük ölçüde korurken 17 kişilik MYK'da listede yer bulamayan genel başkan sayısı ise ön seçimde umduğu başarıyı yakalamayan Ercan Karakaş'la birlikte 4 oldu. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul 2. Bölge dokuzuncu sırada aday gösterildi. Geçen seçimde aynı bölgeden 9 milletvekili çıkaran CHP'nin bu kez bu sayıya ulaşamayabileceği yorumları yapılıyor. Aday gösterilmeyen isimlerden öne çıkan, Fuat Avni yazışmalarıyla gündeme gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran "Beklemiyordum. Sürpriz oldu. Üzülmekle birlikte şaşırttı" dedi. Kulislerde Oran'ın Kılıçdaroğlu ile görüştüğü ve 'ön seçime girme' yanıtını aldığı ve bu nedenle de kontenjandan aday olduğu kaydedildi. Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz listeye girememesi nedeniyle partisinden istifa etti. Eryılmaz, Hatay'dan bağımsız aday olacağını açıkladı. 2011'de büyük çoğunluğu seçilemeyecek yerlerde 99 kadın aday gösteren CHP, bu yıl sayıyı çoğunluğu ilk sıralarda olmak üzere 103'e yükseltti. 24. Dönem'de 19 kadın milletvekili olan CHP'nin bu seçimlerde bu sayıyı en az iki katına çıkarması bekleniyor.

GENÇ'TEN YALANLAMA
Haluk Koç'un "ağır hasta, başvurmadı" sözlerine, Kamer Genç'ten yalanlama geldi. Genç "Başvurdum, aday gösterilmedim. 'Hasta' iddiası yalan" dedi.

MUMCU'DAN TEPKİ
CHP aday listelerinde yer bulamayan Güldal Mumcu'dan ise gazetecilere "Ee yok listede adım, böyle değerlendiriyorum, konuşmak istemiyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de liste depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN