Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karan ve Çetinkaya’ya Charlie Hebdo davası

Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’ya hakkında 4,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

Giriş Tarihi: 8.4.2015 18:40 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 20:44
Karan ve Çetinkaya’ya Charlie Hebdo davası
Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'ya hakkında 4,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürü Cumhuriyet gazetesindeki köşelerinde yer veren Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Her iki yazar hakkında da 4,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

1280 vatandaşın müşteki olarak yeraldığı iddianamede her iki yazarın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarını işledikleri belirtildi. İddianamede, her iki yazarın köşelerinde yer verdikleri karikatür ile Fransa'da meydana gelen terör eyleminden İslam Peygamberi Hz. Muhammed'i sorumlu tutmaya kalkıştıkları iddia edildi. Oluşturulmaya çalışılan bu adlının dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanları negatif olarak etkilediği belirtilen iddianamede, şühelilerin atılı suçu basın yolu işlediklerinin sabit olduğu dile getirildi. İki gazeteci asliye ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkacaklar.

Savcılıkta, iki yazara söz konusu karikatürü neden köşelerinde yayınladıklarının sorulmuştu. Yazar Hikmet Çetinkaya ifadesinde, "O çizimin karikatür olduğunu düşünmüyorum. Bence bir çizimden ibarettir. Karikatürde bir alaycılık vardır. Bu çizimde alaycılık yok. İfade özgürlüğünü savunduk. Başka bir amacımız yoktur" derken Ceyda Karan ise ifadesinde, "Amacım, Türkiye'nin müttefiki olan bir ülkenin uğradığı terör saldırısı karşısında, tıpkı Başbakan'ın ifade özgürlüğünü savunmak üzere Paris'teki yürüyüşe katılarak sergilediği dayanışmanın bir benzerini, bir basın mensubu olarak sergilemektir" şeklinde beyanda bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karan ve Çetinkaya’ya Charlie Hebdo davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN