Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"'de akan kana son vermemiz lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinde 'deki çatışmaların bitirilmesi için istişare mekanizması kurulmasına karar verildi. Erdoğan "Ölen de, öldüren de Müslüman. Vuruşan tarafları masaya oturtarak bu kana son verelim" dedi

Giriş Tarihi: 8.4.2015
Yemen'de akan kana son vermemiz lazım

'ın ziyaretinden 'deki çatışmaların bitirilmesi için istişare mekanizması kurulması kararı çıktı. Türkiye'nin merkezinde yer alacağı mekanizma için Suudi Arabistan başta olmak üzere tüm ilgili ülkelere çağrı yapılacak. Daha sonra ateşkesin şartlarını ve Yemen'de barışı sağlayacak siyasi mekanizma kurulacak. Cumhurbaşkanı , yapılan görüşmeler için "Ölen de öldüren de Müslüman. Beni ne Şia ilgilendiriyor, ne Sünni. İki ülke bir araya gelerek istişare ederek, birbiriyle vuruşan tarafları masaya oturtarak bu kana son verelim" diye konuştu. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, "İki ülke olarak, bölgedeki diğer ülkelerle Yemen'deki sorunları aşalım barışa ve güvene giden Yemen'e ulaşalım istedik" ifadelerini kullandı.


EL ELE YÜRÜDÜLER
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günübirlik resmi ziyaret kapsamında geldiği İran'da resmi tören ile karşılandı. Tören alanına gelen Erdoğan'ı arabasının kapısında karşılayan Ruhani, Erdoğan'ın elinden tutarken, iki lider uzun süre el ele yürüdü. Törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleşti. İki lider son olarak basın mensuplarının karşısına geçti ve görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan burada şunları söyledi: "Çok anlamlı bir buluşmayı gerçekleştirdik, yüksek düzeyli stratejik konseyin ikinci toplantısını yaptık. Gerek siyasi, gerek ekonomik, gerekse turizm, ulaştırma ve kültürel alanlarda neler yapabileceğimizi değerlendirme fırsatı bulduk. Bölge ateşten çember, bunu aramızda görüştük. Terörle mücadele konusunu görüştük. Siyasi noktada uluslararası alanda ne gibi adımları atabiliriz" Görüşmede bölgesel sorunların daele alındığını belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Iraktaki sorunları ele aldık. Kan ağladığımız bir yer. Şu ana kadar yüz binlerce insan öldü, tarih adeta katledildi. Aynı şekilde Suriye'de de 350 bin insan öldü. (Yemen'i kastederek) Ben burada mezhebe bakmıyorum. Beni ne Şia ne Sünni ilgilendirir beni Müslüman ilgilendirir. Ayrıca insan olarak bakmak gerekir. Bizi yaradan Allah yaratılanların en şereflisi olarak yaratıyor. Bizim bir araya gelerek, oturarak konuşarak bu işin müzakeresini, müşaveresini yaparak bu kana son vermemiz lazım. Birbiri ile vuruşanları bir araya getirelim, ne kadar arabuluculuk yapabiliyoruz bunları ele alalım.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Yemen'de akan kana son vermemiz lazım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN