Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit savcıyla ilgili paylaşım yapan 27 kişiye suç duyurusu

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Şehit savcıyla ilgili paylaşım yapan 27 kişiye suç duyurusu
Siyasetçi, sanatçı ve gazetecilerden oluşan 27 kişi hakkında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesine ilişkin söylemleri ve paylaşımları nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. Bu kişiler hakkında "halkı ırk, din, dil ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmek" ile "halkı hükümete karşı silahlı eyleme teşvik etme" suçlarından soruşturma açılması talep edildi. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen avukat Rahmi Kurt, hazırladığı dilekçeyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

'HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDILAR'
Kurt'un verdiği dilekçede, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, HDP Milletvekili Levent Tüzel ve Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür, gazeteciler Nazlı Ilıcak, Mirgün Cabas, Nedim Şener, Koray Çalışkan, Asım Yıldırım, Tayfun Talipoğlu, Pelin Batu, Ceyda Karan ve Banu Güven, eski polis Emre Uslu ve akademisyen Önder Aytaç, sanatçılar Barış Atay, Ferhat Tunç, Tarık Akan, Zuhal Olcay, Levent Üzümcü, Şevval Sam, Mustafa Altıoklar, Cahit Berkay, Sinan Tuzcu, Bülent Parlak, Hüseyin Turan ve eski milletvekili Feyzi İşbaşaran'ın isimleri "şüpheli" olarak yer aldı. Dilekçede, "Şüpheliler, gerek merhum savcımızın rehin olarak tutulduğu 8 saat boyunca gerekse de sonrasında vakayı sürekli başka mecralara çekmeye çalışmışlar ve bu elim olay üzerinden seçilmiş cumhurbaşkanına ve iktidara yüklenmeye çalışmışlardır" ifadeleri kullanıldı. Dilekçede, şüphelilerden bir kısmının, "11 Mart'ta Berkin Elvan için hayatı durdurun" adlı bir klip çektiği ve halkı sokağa davet ettikleri savunularak, "Yaptıkları çağrının bir anlamda ses getirdiği ve bu elim olayın meydana geldiği" ileri sürüldü. Şüphelilerin böyle bir hassas ortamda, deyim yerindeyse "kandan medet umdukları" savunulan dilekçede, "Kabul anlamına gelecek olacak ki, şüphelilerin bir kısmı hatasını anlayıp kamuoyundan özür bile dilemiştir. Şüpheliler hakkında soruşturma açılması için kamuoyunda cumhuriyet savcılarına yoğun bir çağrı yapılmaktadır. Bu çağrıları duymazdan gelmesi mümkün olmayan ve zaten kendisi de bu durumdan hoşnut olmayan bir vatandaş mantığıyla bu suç duyurusunun yapılması zarureti hasıl olmuştur" denildi.

"GÖR ÜNT ÜLER KALDIRILSIN"
Bu arada, Mehmet Selim Kiraz'ın babası Hakkı Kiraz ve eşi Yasemin Kiraz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, odada çekilen görüntülerin yer aldığı Google ve YouTube ile diğer sitelerdeki linklere, bunun mümkün olmaması durumunda ise bu sitelere erişimin engellenmesini istedi. Başvuru dilekçesinde, terör örgütü üyelerinin makam odasında çektikleri fotoğrafları kendilerine yakın olan medya kuruluşları ile paylaşmak suretiyle örgütün propagandasını yaptıkları ifade edildi.

ADI ORMANDA YAŞAYACAK

için Kahramanmaraş'ta hatıra ormanı oluşturuldu. 12 Şubat ilçesine bağlı Zeytindere Ortaokulu bahçesinde oluşturulan hatıra ormanında, öğretmenler ve öğrencileri 200 fıstık çamı, 50 sedir ve 50 selvi fidanını toprakla buluşturdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit savcıyla ilgili paylaşım yapan 27 kişiye suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN