Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"En Etkili Müslüman" listesinden Meclis'e

Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" arasında gösterilen AK Parti'nin milletvekili adayı avukat Fatma Benli, başörtülü adayların mağdur olduklarından değil, yasağa rağmen mücadeleye devam ettiklerinden aday gösterildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 11.4.2015 11:30 Güncelleme Tarihi: 11.4.2015 11:32
En Etkili Müslüman listesinden Meclis'e
AK Parti tarafından İstanbul 2. bölge 8. sıradan milletvekili adayı gösterilen avukat Fatma Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kastamonulu bir ailenin evladı olarak İstanbul'un Sarıyer ilçesinde dünyaya geldiğini, üniversite eğitiminin ardından özellikle insan hakları alanında çalışmaya başladığını anlattı.

Uzun yıllardır kadın hakları üzerine çalışmalar yapan Benli, Harvard Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok platforma konuşmacı olarak davet edildiğini ifade etti.

Benli, 28 Şubat sürecinde yaşananları "akıl tutulması" olarak değerlendirerek, o dönemde bir duruşmadan başörtüsü gerekçesiyle çıkarıldığını hatırlattı.

Başta başörtüsü sorunu olmak üzere kadın haklarıyla ilgili 10 binin üzerinde dosyaya baktığını kaydeden Benli, "Başörtülü adaylar mağduriyetliklerinden değil, yasağa rağmen mücadeleye devam ettiklerinden aday gösterildi. Beni duruşmalara alsalardı, duruşmalara giren normal bir avukat olacaktım ama almadıkları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gittim. Birleşmiş Milletler Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Komitesi'nde bulunarak, ilgili kararların çıkması için mücadele ettim" diye konuştu.


- "YASAKLAR FAYDA SAĞLAMIYOR"

AK Parti'nin milletvekili adayı Fatma Benli, toplumsal mühendislik hareketleriyle bir şey yapmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, "Bir yerde yasak ne kadar uzun sürerse sürsün, yanlışsa, bir yerde durmak zorunda. Üstelik yasaklar fayda da sağlamıyor. O dönem öğrenciler okuldan atıldı. İmkanı olanlar yurtdışına gitti, gidemeyenler ise burada kendilerini geliştirdi, sivil toplumda güçlendi. Çok daha güçlü bireyler olarak ortaya çıktı" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinde hak ihlallerine dair çalışmalarına devam ettiğini hatırlatan Benli, şöyle devam etti:

"Ülkede uzun bir süre 'makbul vatandaş' algısı vardı. Eğer 'makbul vatandaş' algısına uymuyorsanız her zaman için sizlere bir takım kapılar kapalıydı. Başörtülüyseniz, Hristiyansanız, Ermeniyseniz, Aleviyseniz... 'Makbul vatandaş' algısının yanlış olduğunu oturtabilirsek, bizden çok farklı olan insanların da bizimle aynı haklara sahip olması gerektiği algısını oturtabilirsek, en azından yanlışlarımızdan ders alır ve başkalarına da yaşatmamış oluruz."


- EN ETKİLİ MÜSLÜMAN LİSTESİNDE


Kadın hakları alanında yaptığı çalışmalarla ABD'nin Georgetown Üniversitesi ve Ürdün merkezli Kraliyet İslami Stratejik Etüdler Merkezi tarafından açıklanan "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" listesinde yer alan Benli, "Türkiye'de en çok dava açan ve dava kaybeden avukatım. Bir konuda başarısız olmak, daha doğrusu başarısız gibi zannedilmek, başka bir konuda yaptığınız çalışmaların ne kadar değerli olduğunu göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Hak ihlallerini gördükçe mücadeleden başka çaresinin kalmadığını düşünen Benli, "Bir noktadan sonra 'yoruldum' deme lüksüm yoktu. Çünkü ortada bir çok sorun vardı. Hala yaşadığı mağduriyetler nedeniyle yurt genelinde arayanlar var" dedi.


- "ÇÖZÜM SÜRECİNİ BERABER YAŞIYORUZ"

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Grubu Sekreteri olarak da görev alan Benli, sürece ilişkin daha fazla iletişime geçilmesinin gerekliliğine vurgu yaparak "Yazdığımız raporda bir çok şeyin uygulamaya geçtiğini gördüm. Süreci beraber yaşıyoruz. Türkiye olarak daha iyisini hak ettiğimizi düşünüyorum" diye konuştu.


İnsan hakları alanındaki gelişmeler için zamana ihtiyaç olduğuna işaret eden Benli, daha önceki yıllarda hak ihlalleri durumunda vatandaşların ilgili yerlere müracaat etme ihtiyacı bile hissetmediğini kaydetti.


- "KADIN ADAYLAR, MECLİSE FARKINDALIK KAZANDIRACAK"

Milletvekili adayı Fatma Benli, seçilmesi durumunda bireysel veya sivil toplum kuruluşlarında yaptıkları çalışmaları toplumsal olarak gerçekleştirebileceklerine inandığını vurguladı.

Kadın adayların Meclis'e farkındalık kazandıracağına işaret eden Benli, bu dönem Meclis'te, daha önceki dönemlere göre daha fazla kadın milletvekilinin yer bulacağını ümit ettiğini söyledi.

Benli, "Tanıdığım kadın adaylar gerçekten güzel işler başarmış, başarılı hanımefendiler. Bunun da Meclis'e çok büyük bir katkı sunacağını umut ediyorum. 'Daha iyi olsun!' diye, hep beraber çalışacağız" dedi.

Yeni Türkiye'nin çok daha güzel günler getireceğine inandığını söyleyen Benli, sorunların çözümü için yeni anayasanın zorunlu olduğuna dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"En Etkili Müslüman" listesinden Meclis'e
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN