Ankara'dan Papa'nın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasına tepki

Giriş Tarihi: 12.4.2015 15:12 Güncelleme Tarihi: 12.4.2015 21:58
Ankara'dan Papa'nın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasına tepki

Papa'nın Ermenilerle ilgili 1915 açıklaması tepkilere neden oldu. Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı. Dışişleri açıklamasında, "Papa'nın açıklamasıyla hayal kırıklığına uğradık" denildi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françis, 1915 olaylarında ölenleri anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde 20. Yüzyılın ilk "soykırım" kurbanlarının Ermeni toplumu olduğunu açıklaması Ankara'nın tepkisini çekti.

Açıklama sonrası Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Antonio Lucibello, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Murat Esenli bir görüşme gerçekleştirdi.


DIŞİŞLERİ: HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Papa'nın açıklamalarıyla hayal kırıklığına uğradık" denildi.

Papa Françis'in konuşmasının Türkiye ziyaretinde verdiği barış mesajlarıyla çeliştiği belirtilen açıklama, "Papa'nın sözleri Kasım'daki mesajlarıyla çelişiyor" vurgusu yapıldı.

ÇAVUŞOĞLU BİLGİ ALDI

Resmi bir ziyaret için Moğolistan'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Ankara'daki kurmayları ve Vatikan Büyükelçiliği ile irtibata geçerek Papa'nın konuşmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi aldı.

ÇAVUŞOĞLU: KABUL EDİLEMEZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili olarak; "Papa'nın tarih ve hukuki gerçeklerden uzak beyanı kabul edilemez. Dini makamlar mesnetsiz ithamlarla kin ve nefreti körükleme yeri değildir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'dan Papa'nın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN