’daki çatışmanın detayları ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 13.4.2015 15:01 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 16:20
Ağrı’daki çatışmanın detayları ortaya çıktı

'da 4 in yaralandığı, 5 'lının da etkisiz hale getirildiği çatışma 15 saat sürdü; PKK'lılar çatışmada 10 binden fazla mermi kullandı.

'daki çatışmada 'lılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmanın 15 saat sürdüğü ve PKK'ların çatışmada 10 binden fazla mermi kullandığı öğrenildi. NTV, Ağrı'nın ilçesinde 4 in yaralandığı, 5 PKK'lının etkisiz hale getirildiği çatışmaya ilişkin çarpıcı bilgilere ulaştı.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, saldırı sabaha karşı 03.45'te bölgede hakim bir tepeye mevzilenen PKK'lıların açtığı ateşle başladı.
Askerler açılan ateşe karşılık verdi. Çatışmada PKK'lıların ağır silahlar ve uçaksavar kullandığı da tespit edildi.

Askeri kaynaklar, açılan ilk ateşte yaralanan 4 askerin tahliyesi için birkaç kez girişimde bulunulduğunu ancak bölgeye gönderilen Sikorsky tipi helikopterin isabet aldığını belirtti.

Sadece Sikorsky'nin değil, çatışma bölgesine sevk edilen 4 taarruz helikopterinden 2'sine de çok sayıda merminin isabet ettiği vurgulandı.
Askerlerin çatışmanın son bulduğu 18.30'dan sonra, önce kirpi adı verilen zırhlı araca, ardından da helikoptere taşındığı, tahliye sırasında çarşaf ya da battaniyelerin değil askerlerin uyku tulumlarının kullanıldığı kaydedildi.

AYNI HE HELİKOPTERLE TAŞINDILAR

Bu süreçte yaralı askerler, bölgedeki duyarlı bazı vatandaşlar tarafından korunmaya çalışıldı. Yaralı askerler riskli bölgeden taşınırken, askerlerin yanında bulunan uyku tulumları sedye gibi kullanıldı.

Taşınma sırasında bazı duyarlı vatandaşlar da askerlerin taşınmasına yardım etti. Çatışmanın ilk anında ağır yaralanan bir asker, yoğun ateş nedeniyle bulunduğu yerde 10 saat bekledi.

Bu sürecin sonunda, henüz çatışmalar dinmemişken iki Skorsky helikopter bölgeye geldi. İlk helikopter bölgedeki 3 yaralı askeri aldı. İkincisi ise çatışmalarda yaralanan PKK'ya yakın olduğu belirtilen MAYADER Başkanı Cenap İlboğa ile kız kardeşi ve 10 saat boyunca ağır yaralı biçimde bölgede kalan askeri alarak, Ağrı Devlet Hastanesi'ne taşıdı.

Hem yaralı askere, hem de Cenap İlboğa'ya ilk müdahaleleri helikopterde yapıldı.

Askeri kaynaklar, yaralı asker sayısının 8 olduğu yolundaki iddiaları da reddetti ve yaralanmaların tamamının kamuoyuyla paylaşıldığını aktardı.
25 kişi olduğu tahmin edilen PKK'lı grubun taşıyabilecekleri mühimmat miktarıyla çatışmayı 2 saat sürdürebileceği bu nedenle bölgeye birkaç gün öncesinden yığınak yaptıklarının değerlendirildiğini de vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrı’daki çatışmanın detayları ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN