Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birleşmiş Milletler'den 1915 olayları açıklaması

Papa'nın sözleri Türkiye'yi kızdırırken, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda "trajik olaylar" ve "katliam suçları" ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 13.4.2015 21:38 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 21:47
Birleşmiş Milletler'den 1915 olayları açıklaması
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda "trajik olaylar" ve "katliam suçları" ifadelerini kullandı.

Dujarric, basın toplantısında Ermeni iddiaları ve Papa'nın açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlayarak, Ermeniler'in 24 Nisan'da 1915 yılındaki "trajik olayların" yüzüncü yılını anacaklarını söyledi.

Genel Sekreter Ban'ın, yüz yıl önceki olayların tanımlanmasına ilişkin hassasiyetin tamamıyla farkında olduğunu vurgulayan Dujarric, "Genel Sekreter Ban Ki-mun, 1915 yılının 'trajik olaylarının' hatırlanması ve anılması ile o dönemde yaşanan gerçeklerin ortaya çıkarılması için işbirliğinin devam ettirilmesinin, benzer 'katliam suçlarının' gelecekte yaşanmaması için kolektif kararlılığı güçlendirmesi gerektiğine inanmaktadır" dedi.

Dujarric, BM'nin benzer ''katliam suçlarının" tekrar yaşanmasının önlenmesi için uluslararası toplumun kapasitesinin artırılmasına çalıştığını da vurguladı.

Dujarric, 1915 olaylarına ilişkin kullandığı tanımlamaların herhangi bir "yasal etkisi" olmadığını da kaydederek, olaylarla ilgili olan ülkelerin bu konudaki müzakereleri sürdürmesinin önemine inandıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birleşmiş Milletler'den 1915 olayları açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN