Demirtaş'ın cevap veremediği 3 kritik soru

Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Barış etkinliğinde silahlı teröristlerin ne işi var?” sorusunun yanıtını vermek yerine mülaaneye başladı.

Giriş Tarihi: 13.4.2015 10:42 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 12:25
Demirtaş'ın cevap veremediği 3 kritik soru

Diyadin'deki saldırıyla ilgili açıklama yapan KCK, "Tendürek'te 25 gerillanın Türk ordusuyla savaştığını söylemektedir. Oysa küçük bir gerilla birimine karşı binlerce Türk askeri bölgeye sevk edilmiştir" şeklinde görüş bildirmişti. Bu açıklamayla birlikte 'lilerin ısrarla seçim çalışması olmadığı, barış etkinliği olduğunu iddia ettikleri organizasyonun provokasyon amaçlı olduğu bizzat KCK tarafından da kabul edildi.

HDP Eş Başkanı ise bu açıklamaların tersine Diyadin'de 'bir barış etkinliği'nin olduğunu dile getirdi ve ortaya çeşitli komplo teorileri döktü. Demirtaş'ın ve KCK'nın açıklamalarının ardından Star Gazetesi'nde Demirtaş'tan cevap beklenerek üç kritik soru soruldu.


CEVAP BEKLEYEN?SORULAR

- HDP ve Demirtaş, KCK'nın da kabul ettiği bir etkinlikte silahlı teröristlerin bulunma amacını kamuoyuna açıklayabilir mi?

- Güvenlik birimleri Yukarıtütek'te teröristlerle girilen çatışmanın 12 saat sürdüğünü açıkladı. Barış etkinliğine gelen "küçük bir grup" 12 saat çatışacak cephaneyle barış etkinliğine neden geldi?

- KCK açıklamasında doğrudan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan hedef alındı. Açıklamada, "Yalçın Akdoğan'ı ve AKP'yi uyarıyoruz! Ateşle oynamaya devam ederlerse, ancak sadece kendi sonlarını getirir, kendilerini yakarlar" denildi. Akdoğan'ın, Çözüm Süreci'nin en önemli aktörlerinden biri olduğu biliniyor. KCK ve PKK, sürecin dayattığı silahsızlanmayı bir türlü yerine getirmedi ve baltalamak için bütün yolları denedi. Akdoğan bu nedenle mi hedef alındı?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş'ın cevap veremediği 3 kritik soru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN