Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürece pusu

Bir grup 'lının Yukarıtütek köyünde propaganda yaparken, 25 kişilik diğer terörist grubun da Mehmetçiği hedef almak için güzergâh üzerinde çatışma pozisyonu aldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 13.4.2015
Sürece pusu
'nın ilçesi kırsalında önceki gün çıkan ve yaklaşık 12 saat süren çatışmanın detayları netleşiyor. "Silahlı seçim çalışması" yaparak vatandaşlara hangi adaylara oy vereceği yönünde baskı kuran 'nın, süreci sabote etmek için de çatışma senaryosu hazırladığı ortaya çıktı. Bir grup PKK'lı Yukarıtütek Köyü'nde propaganda yaparken, 25 kişilik diğer öncü grup Mehmetçiği hedef almak için güzergâh üzerinde çatışma pozisyonu aldı.HELİKOPTERLERİ HEDEF ALDILAR

Gelen ihbar üzerine İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı 15 tim bölgeye gönderildi. PKK'lıların ilk ateşi üzerine 3'ü hafif, 4 asker yaralandı. Ateşe karşılık verilince çatışma çıktı. Yaralanan askerlerle ilk müdahale sıhhiye birliği tarafından yapıldı. Çatışma bölgesine destek birliği harekete geçerken, yaralıları almaya Sikorsky helikopterler gönderildi. PKK'lılar gelen helikopterlere de ateş açtı. İki helikoptere kurşun isabet etti. Kapsamlı operasyonda 5 PKK'lı öldürüldü. Çatışma üzerinde Başbakanlıkta saldırının analizi yapıldı. Kaynaklar, PKK'nın önceki gün gerçekleşen organize pusuyla 7 Haziran seçimleri öncesinde seçmenler üzerinde baskı kurma, sandığı terörize etme ve çözüm sürecine zarar verme amacı güttüğünü belirtiyor.

GÜVENLİK İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

Hükümet, seçim güvenliğinin sağlanması ve vatandaşların özgür iradeleriyle oy kullanması için çalışma yaptı. Seçimler için, öncelikli 20 hassas ilin risk analizi ve güvenlik değerlendirmesi yapıldı. Seçimlerde görev alacak 50 bin emniyet personeli eğitimden geçirildi. Riskli illere 1065 çevik kuvvet polisi ile 10 jandarma komando taburu takviye gönderildi.

AÇIKLAMA YETKİSİ İÇİŞLERİ'NDE

Bu arada terörle mücadele, sınır güvenliği ve iç güvenlik konularında farklı kurumların açıklama yapması üzerine bir koordinasyon sistemi oluşturuldu. Bundan sonra güvenlik konularında açıklamaların TSK üzerinden değil, İçişleri Bakanlığı üzerinden yapılacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürece pusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN