Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP’de ikinci Şişli vakası!

İstanbul'daki 39 ilçenin tek kadın belediye başkanı olan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'ye Paşaeli'deki mescit inşaatını yıktırdığı ve eşi Yusuf Benli müdürlere telsizle talimat verip ihalelere müdahale ettiği için tepki var. Krizi CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın da çözemedi. Belediye meclisinde 2015 faaliyet raporu 14'e karşı 16 oyla reddedildi.

Giriş Tarihi: 14.4.2015 13:11 Güncelleme Tarihi: 14.4.2015 13:25
CHP’de ikinci Şişli vakası!
38 meclis üyesinin bulunduğu belediyede 16 AK Parti, 22 CHP'li üye bulunuyor. Belediyedeki uygulamalardan rahatsız olan 8 CHP'li üye, geçen haftaki oylamaya katılmayarak kendi partilerinin belediye başkanını cezalandırdı. Başkan borçlanma yetkisi alamadı ancak rapor reddedilmesine rağmen, yasada 4/3 çoğunluk arandığı için kabul edilmiş sayıldı. AK Parti Meclis Gurubu adına konuşan Mehmet Özgür, belediyenin toplam borcunun 180 milyon lirayı aştığını söyledi.

İstanbul'un 39 ilçesinin tek kadın belediye başkanı olan Avcılar'da, aralarında kendi partisinden de olan meclis üyeleri CHP'li Handan Toprak Benli'ye mescit inşaatını yıktırdığı ve eşinin müdürlere talimat verip ihalelere müdahale ettiği için tepki gösterdi. Avcılar Belediyesi'nin nisan ayı ikinci meclis oturumunda belediyenin 2015 faaliyet raporu 14'e karşı 16 oyla reddedilirken, borçlanma yetkisi de verilmedi. Belediyenin borç batağı içerisinde olduğu ve başkan Toprak'ın eşi Yusuf Benli'nin belediye içerisinde görevi olmamasına rağmen müdürlere talimat verip, bazı ihalelere müdahale ettiği gerekçesiyle kendi partisinden de tepki geldi.

38 meclis üyesinin bulunduğu belediyede 16 AK Parti, 22'de CHP'li meclis üyesi bulunuyor. Başkan Toprak'ın uygulamalarından rahatsız olan 8 CHP'li meclis üyesinin geçen hafta yapılan toplantılara katılmayarak bir anlamda kendi partilerinin belediye başkanının cezalandırdılar. Başkan yardımcılarında ve müdürlerde bulunan telsizlerin başkan Toprak'ın eşinde de bulunduğuna dikkat çeken partililer, "Herkese talimat yağdırıyor. Böyle giderse Avcılar'ı bir daha CHP'nin alması mümkün değil. Yerel seçimlerin üzerinden bir yıl geçti, elle tutulur bir yatırım yapılmadı Avcılar'a. Sadece çöp ve benzeri ihaleler eşe dosta verildi" diyerek durumu partinin il başkanlığına ve genel merkeze ilettiler.

BAŞKANA KIZIP OYLAMAYA KATILMADILAR
CHP'li 8 meclis üyesi, Avcılar Belediyesi'nin bir yıllık Faaliyet Raporu'nun da oylandığı meclise katılmayınca CHP, meclisteki çoğunluğunu kaybedip muhalefete düştü. Büyük şaşkınlık yaratan bu olay örgütten sert tepki gördü. CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ın 8 meclis üyesini ikna etme çabası da yetmedi. CHP'li meclis üyelerinin Başkan Toprak'ın yönetiminden ve eşini belediye işlerine dahil etmesinden şikayetçi oldukları öğrenildi. Ayrıca Başkan Toprak'ın, Paşaeli Piknik alanındaki mescit inşaatına izin vermemesi ve yıktırması da mecliste bütçenin onaylanmamasında etkili oldu. Avcılar Belediye Meclisi nisan ayı ikinci oturumuna CHP'li 8 meclis üyesi katılmayınca faaliyet raporuna 16 hayır, 14 evet oyu çıktı. Toprak'a kazan kaldıran CHP'lilerin, meclise gelmeme nedenini il başkanlığı ve genel merkeze rapor ettiği öğrenildi. CHP'li üyelerin toplantıya katılmaması sonucu Toprak borçlanma yetkisi de alamadı.

14 EVET, 16 HAYIR
Avcılar Belediye Meclisi'nde dün görüşülen faaliyet raporu, 14 evet, 16 hayır oyuyla reddedilmesine rağmen, yasada 4/3 çoğunluk arandığı için kabul edilmiş sayıldı. Pazartesi günü CHP meclis gurubunda yaşanan kavganın ardından, 8 CHP'li meclis üyesinin Cuma günkü meclis oturumuna katılmaması üzerine, CHP mecliste azınlıkta kaldı. Kısa bir zaman önce İl Başkanı Murat Karayalçın'ın Avcılar Belediyesi'nde görüştüğü meclis üyelerinin ikna edilemediği görülürken, CHP İlçe Başkanı yaşananların kritiğini yaptıktan sonra kamuoyuna açıklama yapacağını belirtti. Bu arada mecliste görüşülen 11 gündem maddesinin 9'u oybirliği ile kabul edildi ikisi ise AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

KARAYALÇIN ÇÖZEMEDİ
Suların bir türlü durulmadığı Avcılar Belediyesi'nde, yaşanan tartışma ve kavgaların ardından Meclis Üyesi Celal Fırat hem CHP'den hem de meclis üyeliğinden istifa etmişti. İl Başkanı Murat Karayalçın'ın araya girmesine rağmen son bulmayan sürtüşme, belediye meclisinde 21 üye ile temsil edilen CHP'nin 8 üyesinin Başklan Toprak'a tepki olarak toplantıya katılmaması ile devam etti. Toplantıya katılmayan üyelerden sadece Ahmet Turan Arlı cenazesi olduğundan dolayı mazeret bildirdi. Arlı'nın haricinde, Ali Ekber Çelik, Erol Mumcu, Erol Yılmaz, İsmet Çelik, İsmail Algül, Gülten Yarbasan ve Cafer Çadırardıç toplantıya katılmayan isimler oldu.

TOPLAM BORÇ 180 MİLYONA ULAŞTI
Avcılar Belediye Meclisi'nde dünkü yapılan oturumda oldukça sert tartışmalar yaşandı. AK Parti Meclis Gurubu adına konuşan Mehmet Özgür, CHP Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'nin 1 yıllık faaliyet döneminde hiçbir faaliyet göstermediğini, bir yılın boşa geçtiğini belirterek "Eşek ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır" atasözünü örnek verince, mecliste CHP'li üyelerin sert sözleri ile karşılaştı. Özgür, Avcılar Belediyesi'nin borç batağı içersinde olduğunu belirterek, 150 milyonluk gelir bütçesine karşılık 174 milyonluk gider bütçesi olduğunu ifade ederek, kamuya olan borçların 60 milyonu, toplam borcun ise 180 milyonu aştığını söyledi.

TELSİZLE TALİMATLAR VERİYOR MU?
AK Partili bir başka belediye meclis üyesi Yaşar Aslanın verdiği önergelerde dikkat çekti. Karaaslan, Belediye Başkanı Handan Toprak'ın eşi Yusuf Benli'nin birim müdürlerine talimat yeğdırdığını belirterek, "Bize gelen bilgilere göre belediye başkanının eşi Yusuf Benli'ye belediyeye ait bir el telsizi verildi. Benli, personele talimat veriyor. Belediyeyi özel şirketi gibi kullanıyor. Bu konuda kamuoyuna açıklama yapmak zorundasınız" diyerek başkan Toprak'tan iddialara cevap istedi.

TEMİZLİK İHALESİ 31 MİLYON FAZLAYA VERİLDİ
Karaaslan'ın verdiği bir başka önergede temizlik ihalesiyle ilgili oldu. Tomurcuk firmasına ihalenin neden verildiğini soran Karaaslan, "Kamuoyu bu ihaleyi konuşuyor. Avcılar Belediyesi bu konuda bir açıklama yapamıyor. Demekki ihalede sıkıntılı durumlar var. İhale neden Beşkardeşler firmasına değil de Tomurcuk isimli firmaya 31 milyon daha fazla fiyata verildi? İhale Tomurcuk isimli şirkete verilirken Beşkardeşler firmasının araçlarının da alınacağı konusu gündeme geldi mi? Bu konularla ilgili kamuoyu açıklama bekliyor" diye sordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’de ikinci Şişli vakası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN