Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yalova'da 62 ağaç krizi

Giriş Tarihi: 14.4.2015 13:17
Yalova'da 62 ağaç krizi
Yalova'da çevreyi katleden ve büyük tepki çeken CHP'li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman akıllanmadı. Daha önce CHP'li belediyenin 178 ağacı keserek büyük tepki çektiği Yalova'da yeni bir kriz doğdu. Yalova Belediye Meclisi, Termal Yolu üzerindeki 3 dönümlük yeşil alanı Yalova Ticaret ve Sanayi Odası'na devretti. Oda, halkın piknik ve deprem toplanma yeri olan bu alana plaza dikecek. Çevreciler, bu kararın iptal edilmesi için harekete geçti. Yalova Çevre Platform Sözcüsü Arif Ekim, "Bu kabul edilemez. Burada 62 çınar ve çam ağacı var. Burada değil ağaca dokunmak, bir yaprak yere düşerse, çok sert tepki vereceğimizi Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman bilmeli" dedi. Çevreci Hakim Menteş de aynı görüşte. Salman'ı bir kez daha sağlıklı aklıselim düşünmeye davet eden Menteş, aksi taktirde tepkilerinin çok sert olacağını söyledi. SABAH'ın sorularını yanıtsız bırakan Salman, "Ben eski gazeteciyim. Burada sana ekmek yok''dedi. Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ise çevreci tepkilerin haklı olduğunu belirterek "Ben de çevreciyim. Ağaçlara zarar verilmeyecek" diye konuştu.

Yalova Belediye Meclisi, Tomani Meydanı'nda geçen yıl yaşanan ağaç kıyımın öfkesi geçmeden Termal Yolu üzerindeki 3 dönümlük yeşil alanı Yalova Ticaret ve Sanayi Odası'na devretti.Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, halkın yaz aylarında buluşma ve piknik yapma yeri olarak adlandırılan bu alana plaza yaparak faaliyetlerini burada sürdürecek.Daha önce 28 Kasım da Tonami Meydanı'nda CHP'li Belediye tarafından kesilen tarihi 178 ağacın kesilmesine tepki gösteren çevreciler, Belediye Meclisi'nin almış olduğu bu kararın iptal edilmesi için harekete geçti. Yalova Belediye Meclisi'nin, Tomani Meydanı'nda geçen yıl yaşanan ağaç kıyımın öfkesi geçmeden Termal Yolu üzerindeki 3 dönümlük yeşil alanı takas yoluyla Yalova Ticaret ve Sanayi Odası'na devretmesi, odanın bu araziye plaza yapıp faaliyetlerini burada sürdürecek olması çevrecileri ikinci kez harekete geçirdi.Yalova Çevre Platform Sözcüsü Arif Ekim, SABAH'a yaptığı açıklamada, Termal Yolu üzerindeki yeşil alanın, Ticaret ve Sanayi Odası'na satılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Üzerinde 62 çınar ve çam ağacının bulunduğu 3 dönümlük yeşil alanın Yalova halkının nefes aldığı bir alan olarak adlandıran Ekim, şöyle devam etti:''Bu alan Yalova halkının nefes aldığı yerdir. Çoluk çocuk kadın toplanıp piknik yaptığımız yerdir. Depremde toplanma alanımızdır. Bura da değil ağaca dokunmak bir yaprak yere düşmesi halinde çok sert tepki vereceğimiz belediye başkanı Vefa Salman bilmeli. Başkan ne yapmak istiyor? Yalovalılar olarak ne denizden ne de yeşil alanlardan faydalanıyoruz. Çocuklarımızı apartmanlara hapis ettik. Belediye Başkanı Vefa Salman CHP'nin ayağına değil kafasına kurşun sıkıyor bu uygulamasıyla. Belediye başkanını son kez uyarıyoruz, satış kararından vazgeçilsin"

7 HAZİRAN'DAN SONRA
'Yalova da çevreci faaliyetlerle dikkatleri üzerine toplayan Hakim Menteş ise, değil 62 ağacın kesilmesi bir ağacın yaprağının yere düşmesi halinde tepkilerinin geçmişteki eylemlere göre daha sert olacağını ifade etti. Menteş, sözlerini şöyle sürdürdü: Belediye başkanını bir kez daha sağlıklı, aklı selim düşünmeye davet ediyoruz. Biz Ticaret ve Sanayi Odası'nın plaza yapmasına karşı değiliz. Başka bir yere yapsın. Kamunun ortak kullandığı alan küçük bir azınlığın emrine verilemez. Kaldı ki belediye başkanı Yalova'da sivil ve demokratik kuruluşları yok sayıyor. Bu hangi mantığın ürünü? Belediye başkanı bir yıl oldu göreve geleli. Sivil demokratik kuruluşların hangi görüşünü aldı? Yok, sayılmayı kabul etmiyoruz. Aldığımız duyumlara göre ağaç kesimi 7 Haziran'dan sonra yapılacak. Bu yönde duyumlar alıyoruz.''

DENİZDEN YEŞİLDEN FAYDALANAMIYORUZ
Yalovalı vatandaş İsmail Şahin de yaptığı açıklamada MHP'li olmasına rağmen yerel seçimde Vefa Salman'a oy verdiğini anımsattı. Belediye başkanının hata yaptığını ileri süren Şahin, ''Ben MHP'liyim başkana oy verdim, yanlış yapıyor. Çocukları sokağa çıkartamıyoruz. Deniz var denizden faydalanamıyoruz. Yeşil var yeşilden faydalanamıyoruz. Yalova deprem bölgesi Allah göstermesin deprem anında nerede toplanacağız? Başkan yeşil alanları satarken iyi düşünsün?'' dedi.

AĞAÇLARA ZARAR VERMEYECEĞİZ

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, çevreci tepkilerinin haklı olduğunu ifade etti. Kendisinin de çevreci olduğunu kaydeden Becan, ağaçlara zarar verilmeyeceğini belirtti.Becan şöyle devam etti: Şehir merkezindeki ticaret odası yetersiz. Otoparkımız, asansörümüz yok. Yalova esnafına hak ettiği hizmeti derme çatma sayılabilecek binada hizmet veriyoruz. Engelli bir esnaf gelse sıkıntı yaşıyor. Toplantı salonumuz yetersiz. Belediye başkanına 'Biz size şu an faaliyet gösterdiğimiz binayı verelim sizde bize halk eğitimin de içinde bulunduğu arsayı verin' dedik, anlaştık. Belediye ve Ticaret Sanayi Odası Meclislerinde karar çıktı. Buraya çok amaçlı Yalova esnaf ve sanayicisine hizmet verecek plaza şeklinde bina yapacağız. Bazı ağaçları taşımaya çalışacağız. Çevreye en az zararla hizmet binasını yapmak istiyoruz.''

SANA BURADA EKMEK YOK
Görüşlerini almak istediğimiz Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise sorularımızı yanıtlamadı.''Aldığınız kararlar sivil ve demokratik kuruluşlar tarafından benimsenmiyor. 178 ağacın kesiminin ardından şu anda da 62 ağacı kesiyorsunuz. Depremde halkın toplanacağı yer yok. Neler söylemek istersiniz?" Sorusuna Salman, ''Ben eski gazeteciyim. Burada sana ekmek yok'' diyerek tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalova'da 62 ağaç krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN