Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'AP'nin kararı kabul edilemez'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, " Franciscus'in açıklamaları ve AP'nin ' soykırımı'nı AB üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tavsiye kararı kabul edilemez" dedi.

Giriş Tarihi: 16.4.2015 14:12
'AP'nin kararı kabul edilemez'
CHP Genel Başkanı , Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olaylarıyla ilgili kararına ilişkin, " Franciscus'in açıklamaları ve AP'nin, ' soykırımı'nı AB üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tavsiye kararı, iki toplumun barışmasına hizmet etmeyen siyasi tavırlar olması itibarıyla kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun "Ermeni soykırımı" iddialarına ilişkin kaleme aldığı açıklamayı, CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik okudu.

Geleceğin barış içinde kurulmasının, geçmişin unutulmasıyla değil, yaşanan trajedilerle "samimiyetle yüzleşilmesiyle" olacağına işaret eden

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bunun yolu siyasi bir tavır almak uğruna çok boyutlu bir tarihi trajediyi 'soykırım' kavramına hapsetmek değil, tarihi gerçeklerin komplekssiz, objektif biçimde, tarihçilerce bilimsel yöntemlerle ele alınmasını sağlamaktır.

CHP bu doğrultuda bir yandan ırkçılığa, dinin siyasete alet edilmesine ve her türlü ayrımcılığa karşı çıkmaya devam ederken, tarihi gerçeklerin bütün boyutları ile Türkiye ve Ermenistan halkları tarafından tam olarak anlaşılması ve bu travmanın üstesinden gelinmesini sağlayacak tüm adımların karşılıklı olarak atılmasına katkı sağlamakta kararlıdır. Papa Franciscus'in açıklamaları ve AP'nin, 'Ermeni soykırımı'nı AB üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tavsiye kararı, iki toplumun barışmasına hizmet etmeyen siyasi tavırlar olması itibarıyla kabul edilemez."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AP'nin kararı kabul edilemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN