Bozkır: Türkiye için karar 'yok' hükmündedir

'nda Türkiye'ye 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıma çağrısı da yapan tasarının kabulünün hemen ardından Ankara'dan birbiri ardına yapılan açıklamalarla karara sert bir dille tepki gösterildi.

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Bozkır: Türkiye için karar 'yok' hükmündedir
"GOYGOYCULUKLA OLMAZ"

Başbakan Yardımcısı , AP'nin kararına, "Goygoyculuk yaparak ciddi konular ele alınamaz. AP'nin bir dirayeti, vizyonu varsa tarihi safsataları bıraksın günümüzde yaşanan hadiselerle ilgili bir tavır takınsın" sözleriyle tepki gösterdi. AB Bakanı ve Başmüzakereci da kararın tarihi ve hukuki gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek, "Bu tür kararlar, Türkiye ve Türk milleti için yok hükmündedir. Parlamentoların görevi tarih yazmak değil, gerçekçi ve kalıcı çözümler üretmektir. AP, acılar arasında ayrımcılık yapmış, 1. Dünya Savaşı'nda Türk ve Müslüman halkların uğradığı mezalimi görmezden gelip sadece Ermenilerin acılarını öne çıkarmıştır" dedi.

DIŞİŞLERİ: KARAR METNİ GÜLÜNÇ


'ndan yapılan açıklamada ise karar metninin gülünç olduğu belirtilerek, "Tarihi ve hukuku katleden bu metni kabul edenleri ciddiye almıyoruz. Bu karar sadece bilgisizlik ve cehaletle açıklanamaz. Arkasında dinsel ve kültürel bağnazlık ile farklı görülen karşısındaki umursamazlık da yatmaktadır" denildi.

TÜRKİYE DOSTLARINA KULAK TIKADILAR

Türkiye Dostları Grubu eş başkanları Alman Sosyalist İsmail Ertuğ ve Letonyalı Hıristiyan Demokrat Artis Pabriks tasarının oylamasına geçilmeden önce AP'ye mektup yazarak kararın 'dengeli' olmasını istemişti.

AP'DEN ÇİRKİN TASARIYA ONAY

Avrupa Parlamentosu (AP), "Ermeni Soykırımı'nın 100. Yıldönümü" başlıklı karar tasarısını ele alarak oy çokluğuyla onayladı. 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlayan ve bunun AB üyesi ülkeler tarafından tanınması istenen karar tavsiye niteliği taşıyor. 'in Ermeni iddialarını destekleyen açıklamalarının da dahil edildiği kararın AB üyeleri ve Türkiye için bir bağlayıcılığı bulunmadığı gibi Türkiye'nin AB üyeliği için de bir önkoşul değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkır: Türkiye için karar 'yok' hükmündedir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN