TÜSİAD Başkanı'nın sicili bozuk çıktı

Giriş Tarihi: 16.4.2015 09:21 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 11:35
TÜSİAD Başkanı'nın sicili bozuk çıktı

TÜSİAD Başkanı Cansan Başaran Symes'in 32 yıl çalıştığı ve yöneticilik yaptığı danışmanlık şirketi PwC'nin Luksemburg Leaks belgelerinde kaçakçılıkla anıldığı ortaya çıktı. Belgelere göre, PwC'nin şirketlerin milyarlarca dolar vergi kaçırmasına aracılık ettiği belirtiliyor.

Kriz tellallığına soyunan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes'in, uzun yıllar üst düzey yöneticilik yaptığı PwC'nin ülkelerdeki yasal boşluklardan faydalanarak vergi kaçırmaya aracılık yaptığı Lüksemburg Leaks belgelerinde ortaya çıkmıştı.

Türkiye ekonomisine yönelik yaptığı eleştirilerle adeta kriz tellallığına soyunan Cansen Başaran Symes'in, üst düzey yöneticilik yaptığı PwC'nin, yurtdışına milyarlarca dolar vergi kaçırılmasına aracılık ettiği Lüksemburg Leaks belgeleri ile kamuoyuna sızmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Hangi işle iştigal etmişse, yaptıkları ve ödettikleri bedeller ortadadır" diye çıkıştığı TÜSİAD'ın Başkanı Symes, 1981'den 2013 yılının nisan ayına kadar PricewaterhouseCoopers'ın (PwC) Londra, Kopenhag ve İstanbul ofislerinde görev almıştı. Symes, söz konusu şirketin Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi ve PwC Eurofirm Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştı.

MİLYAR EUROLUK VURGUN

Kısaca "tax rulings" olarak adlandırılan kamuoyuna sızan belgelere göre, şirketlerin yasal boşlukları kullanarak Lüksemburg üzerinden milyarlarca euro vergi kaçırıldı. PwC çalışanı Antoine Deltour, Lüksemburg'da hırsızlık, kara para aklama ve ticari sırları sızdırma şüphesiyle gözaltına alınmış ve "Skandalı bilen tek kişi ben değilim" demişti. Toplam 28 bin sayfa olduğu söylenen gizli vergi anlaşmalarının, küresel şirketler adına danışmanlık şirketi PwC tarafından Lüksemburg devletiyle müzakere edilip kaleme alındığı belirtilmişti.

Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜSİAD Başkanı'nın sicili bozuk çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN