Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Siyaset misyondur bir meslek değildir'

Kadın adaylarla toplantısında 3 dönemle ilgili konuşan : Tekrar gelecekseniz yine gelin ama siyaset misyondur, meslek değildir

Giriş Tarihi: 17.4.2015
'Siyaset misyondur bir meslek değildir'
Başbakan , partisinden milletvekili listesine giren 99 kadın aday ile Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Toplantıdaki konuşmasına eşine jest yaparak başlayan Davutoğlu, "İlim ve devlet hayatında her zaman en zor şartlarda da destek ve ilham kaynağı olan saygıdeğer hanımefendi, genel merkez kadın kolları başkanımız, değerli milletvekili adaylarımız, saygıdeğer hanımefendiler hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum" dedi. Başbakan şöyle konuştu:

99 ESMA-ÜL HÜSNA'DIR:
İnşallah 99 adayımız var bilinçli yani 99 olmasına özen gösterdiğimiz için değil ama 99, Esma'ül Hüsna'dır. Güzel isimlerin her biri vardır. Epey gayret sarfettik sayıların artması için ama bazı alışkanlıkları kırmak zor oluyor. Hepiniz Meclis'e hep beraber inşallah el ele geleceksiniz.

NAİF VARLIKLAR:
Kadınları ikna odalarına yönlendirenler bugün Meclis dışındalar ama onların ikna odaları için müstahak gördükleri kardeşlerimiz ise Yeni Türkiye'nin kurucu unsurları oldular. Genç kızları, kadınları ikna edilmesi gereken naif varlıklar olarak görmekten daha çok ne insan onuruna ve kadın onuruna saygısızlık olabilir. Yeni Türkiye'yi hep beraber inşa edeceğiz. Farklılıklarımızı güzel çeşitliliğimizi bilerek herkes heybesinde ne varsa onu ortaya koyacak. Kimse dışlanmayacak, ötelenmeyecek. Kimsenin özgürlük alanına herhangi bir müdahale söz konusu olmayacak.

SİYASET MESLEK DEĞİLDİR:
Üç dönem kuralı Cumhurbaşkanımızın son derece ilkeli ve tutarlı şekilde devamını istediği, bence doğru olan kuralla göstermek istenen şey şudur. Görevi yapıp, bir müddet doğal hayatınıza dönün, tekrar gelecekseniz yine gelin ama siyaset misyondur, meslek değildir. Bu başbakan için de geçerlidir, herhangi bir teşkilat mensubumuz için de geçerlidir.

ÇÖZÜM SÜRECİNE SAHİP ÇIKIN:
Size en büyük emanetimiz çözüm sürecine sahip çıkınız. Öyle şeyler yapalım ki bazı batılı milletvekili adaylarımızı doğu illerimize gitsinler ve oradaki annelerle buluşsunlar. Doğu ve Güneydoğu illerindeki kadın milletvekili adaylarımız batıya gitsinler şehit anneleriyle buluşsunlar. Ta ki görülsün ki anne yüreği birdir, anne yüreğini parçalamak bölmek mümkün değil. Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu ise, "Kadını siyasetin öznesi haline getirmek, onu belirli alanlara hapsetmekle değil onu tüm toplumsal, siyasal ve ekonomik alanlarda karar alma mekanizmalarında söz sahibi kılmakla mümkündür. Daha önce Aile Bakanımızla hep yaptığımız sohbetlerde dile getirdiğimiz bir konu vardı, kadın sadece aileden, çocuklardan, kadınlardan, engellilerden sorumlu görevler üstlenmemeli" dedi

'AP İLİŞKİLERE ZARAR VERİYOR'
1915 olaylarına ilişkin tasarıyı onaylayan Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Başkanı Martin Schulz, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla arayarak, kararın kendisinin bulunmadığı bir oturumda kabul edildiğini söyledi. Schulz, Türkiye'nin bu konudaki yaklaşımını bildiğini, tepkisini de anladığını kaydetti. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Davutoğlu görüşmede, Türkiye'nin tepkisini kuvvetli ifadelerle dile getirdi. Tarihi, siyasi amaçlarla çarpıtmaya çalışan çevrelerin bu girişiminin Türkiye-AB ilişkilerine zarar verebileceğini söyleyen Davutoğlu, Ankara'nın kararı reddettiğini belirtti. Davutoğlu, Avrupa ve çevresindeki siyasi krizler karşısında Türkiye ile AB kurumları arasındaki işbirliğinin en yüksek seviyede olması gereken bir dönemde, bu mesnetsiz kararın ilişkilere zarar vereceğini vurguladı.

ENDÜLÜS DOSYASI

Davutoğlu'nun Schulz'a, İspanya topraklarında kurulan Endülüs İslam Devleti'nde Haçlı ordularınca katledilen yüzbinlerce Müslüman'a atıfta bulunarak, "İspanya Endülüs dosyası da açılır" dediği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Siyaset misyondur bir meslek değildir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN