Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aydın Doğan'ın sandık oyunu

Türk halkı için daha önce 'bidon kafalı' ve 'göbeğini kaşıyan adam' diyen Aydın Doğan'ın Hürriyet'i yine sahneye çıktı. 7 Haziran seçimleri yaklaşırken aynı adi taktiği uyguladı. Türkiye'nin sembol hayvanını seçmek için anket yaptı. Haberi ise anket sonuçlarında olmayan 'koyun' fotoğrafıyla verdi.

Giriş Tarihi: 20.4.2015 07:29 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 07:36
Aydın Doğan'ın sandık oyunu
Son 13 yılda 9 seçim oldu. Her defasında CHP'yi destekleyen Aydın Doğan ve gazeteleri ise13 kez ağır mağlubiyet aldı. Ancak Doğan Medyası her yenilgi sonrası özeleştiri yapmak yerine seçmene hakaret etme yolunu seçti. Gazetede köşe verdiği yazarlar, seçmene ve halka açıkça 'bidon kafalı', 'göbeğini kaşıyan adam' ve 'koyun' gibi aşağılık ifadeler kullandı. Hürriyet bu ifadeleri gururla sundu.

'TIPIŞ TIPIŞ' REZALET

Bir kez daha seçimler ufukta görününce Doğan'ın medyası aynı aşağılık oyuna başvurdu. Gazetenin Pazar ekinde Türkiye'nin sembol hayvanı konulu bir anketin haberi yapıldı. Gelen sonuçlara göre en çok oyu sırasıyla kurt, at, kedi, kartal, turna, eşek, alageyik, kelaynak, boğa ve ayı aldı. Ama gazete Türkiye'nin sembol hayvanı haberini 'koyun'fotoğrafıyla verdi. Sonuçlarda çıkmayan hayvan için "Sempati ödülleri koyunlara gitti"yorumu yapıldı. Haberin sonunda ise "Sandıktan kurt çıktı; at ikinci, kedi üçüncü oldu. Ama siz diğer hayvanları da ihmal etmeyin. Onlar olmadan memleket olmaz" yorumu yapıldı. Haberin içinde de bir sosyal medya yorumu olarak "Boşuna sembol aramayın kardeşim, milletçe koyunuz biz" ifadeleri de unutulmadı. Hürriyet, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmenine koyun muamelesi yapıp, "Tıpış tıpış oy vermeye gideceksiniz" diyen CHP'yi desteklerken, kendisinden olmayan seçmene bir kez daha hakaret etmek için basit bir haberi bile kullanmayı başardı.

SABIKASI KABARIK

Aydın Doğan medyası, defalarca kendisi gibi düşünmeyen seçmene hakaret etmişti. Hürriyet'in eski yazarlarından Bekir Coşkun beğenmediği seçmen için "Göbeğini kaşıyan adamın dediği olur", Yılmaz Özdil ise "Bidon kafalı" demişti. Bir başka Hürriyet yazarı Özdemir İnce de AK Parti seçmen için 'Müşteri' ifadesini kullanmıştı.

Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Doğan'ın sandık oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN