Paralel polisleri cezaevinden çıkarmak için şeytani oyun

Giriş Tarihi: 22.4.2015 21:29 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 22:07
Paralel polisleri cezaevinden çıkarmak için şeytani oyun

İstanbul’da paralel yapıya ilişkin operasyonlar çerçevesinde tutuklanan polislerin avukatları tahliye için yeni bir oyuna girişti. Avukatlar, Sulh Ceza Hakimlerini reddettikleri bahanesiyle 20 Nisan’da hakimi özel yetkili eski mahkeme başkanı olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Hakim Metin Özçelik de paralel yapı soruşturmalarına bakan savcılardan dosyaları talep etti.

HUKUK DIŞI OLARAK ASLİYE CEZA MAHKEMELERİ GÜNDEME GELDİ


Paralel yapı soruşturmasında tutuklanan polislerin avukatları müvekkillerini tahliye ettirebilmek için her türlü yola başvuruyorlar. Daha önce Sulh Ceza Hakimlerini reddettikleri gerekçesiyle hukuk dışı olarak Asliye Ceza Mahkemeleri'ni devreye sokmaya çalışan avukatlar, 7 ayrı Asliye Ceza Mahkemesi'ne tahliye dilekçesi dilekçe vermişlerdi. Bu mahkemelerden sadece İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesi ile İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Tevhid Selam'da kumpas soruşturmasına bakan savcılıktan dosyaları istemişti. Fakat devreye Adalet Bakanlığı girerek Asliye Ceza Mahkemeleri'nin Sulh Ceza Hakimlikleri'nin kararlarına yapılan itirazlara bakamayacaklarını belirten bir yazı kaleme alarak İstanbul Adliyesi'ne göndermişti. Bu yazı ardından paralelcilerin tahliye hayali suya düşmüştü.

YASA DIŞI OLARAK FİİLİ DURUM YARATILIYOR


Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü yazısında, asliye ceza mahkemelerinin sulh ceza mahkemeleri kararlarına bakamayacağı, sulh ceza hâkimlikleri tarafından alınan kararlara ilişkin itirazları değerlendirme makamının yine sulh ceza hâkimlikleri olduğu belirtilmişti. Tutuklamaya ilişkin karar hakkında sulh ceza hâkiminden başka birinin karar vermesinin yasal olmayacağı da bakanlık yazısında vurgulanmıştı.

O HAKİM DOSYALARI İSTEDİ

Paralel Yapı'ya yakın avukatlar, Asliye Ceza Mahkemeleri'nin Sulh Ceza Hâkimliği'nin üst mahkemesi olduğu iddiasından ısrar ederek bir atağa daha geçti. 20 Nisan'da topluca değişik iş nöbetçisi olan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tutuklama kararlarına itiraz başvurusu yapan avukatlar, bu mahkemeden tahliye talep ettiler.

HSYK'NIN DEVREYE GİRMESİ BEKLENİYOR!

Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Adliyesi'ne gönderilen yazıya rağmen bu mahkemenin hakimi olan eski özel yetkili mahkeme başkanı Metin Özçelik başvuruları şaşırtıcı bir şekilde kabul etti. Tahliye talebinde bulunulan soruşturma dosyalarını savcılarından dün itibari ile yazı ile talep eden Hakim Metin Özçelik karar verme hazırlığına başladı. Duruma HSYK'nın tavrı merak ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel polisleri cezaevinden çıkarmak için şeytani oyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN