Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu lı mevkidaşını aradı

Giriş Tarihi: 23.4.2015 19:11
Çavuşoğlu Avusturyalı mevkidaşını aradı

Dışişleri Bakanı , Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile telefon görüşmesi yaptı.

Dışişleri Bakanı , Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile dün Avusturya Parlamentosu'nda grubu bulunan 6 parti tarafından kabul edilen ve 1915 olaylarını kınayan bildiri yayınlanmasına ilişkin olarak bir telefon görüşmesi yaptı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu, muhatabına sözkonusu bildirinin kaçınılmaz olarak iki ülke arasındaki ilişkilere olumsuz yansımaları olacağını ve tarihi konular hakkında parlamentoların karar veremeyeceğini iletti.

Avusturya Parlamentosunda grubu bulunan 6 parti, 1915 olaylarını kınayan bildiri yayınlamıştı.

Parlamento Başkanı Doris Bures, parlamentoda yaptığı konuşmada, 24 Nisan 1915'te "Ermenilerin tutuklamasıyla" başlayan olayların "tehcir" ile devam ettiğini ve "soykırım" ile son bulduğunu öne sürmüştü. Bures, 6 siyasi partinin bu konuda birleştiğini ve bu çerçevede ortak bildiri hazırladığını söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı, "hukukun katli" olarak nitelediği Avusturya Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin bildirisinin, büyük infial yarattığını belirterek, Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ün Türkiye'ye çağrılması kararının alındığını açıklamıştı.
KAYNAK:HABER7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu Avusturyalı mevkidaşını aradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN