Soma'nın 23 Nisan çocukları

Giriş Tarihi: 23.4.2015 17:53 Güncelleme Tarihi: 23.4.2015 17:55
Soma'nın 23 Nisan çocukları

23 Nisan kutlanmayan köy Soma'daki maden faciasında 432 çocuk, babasını maden faciasında kaybederek yetim kaldı. İzmir'e bağlı Kınık ilçesindeki 11 madencinin hayatını kaybettiği Elmadere köyünde yaşayan Sercan(7) ve Sevcan(8) kardeşlerin durumu ise diğer çocuklardan çok farklı. Onlar 23 Nisan'ı hiç kutlayamadılar. Çünkü iki kardeşin annesi 3 ay önce trafik kazasında hayatını kaybetti. Geçen yıl anne ve babasıyla pikniğe giderek 23 Nisan'ı kutlayan iki kardeş bu yıl ise, okulda da kutlanmadığı için evlerindeki oyuncaklarıyla oynayarak kutladı. 24 çocuğun yetim kaldığı Elmadere'de bu yıl 23 Nisan yok. Köydeki ilköğretim okulunda Kutlama yapılmayınca çocuklar için babasız ve kutlamasız buruk bir 23 Nisan kaldı geriye. Sevcan ve Sercan kardeşlerin anne ve babası ise velayetini alan Babaannesi ve dedesi.

SOMA'DAN 23 NİSAN FOTOĞRAFLARI- TIKLAYIN


PEŞ PEŞE İKİ ACI

Yıldönümü yaklaşan Soma Maden Faciasında babaları şehit olan 432 çocuk 23 Nisan'ı buruk kutladı. Bir önceki yıl babalarıyla kutlayan çocuklar bu kez 23 nisan'a babasız girdi. Elmadere'de 24 çocuk yetim kaldı Kaza sırasında hayatın kaybeden 301 maden işçisinden 11 tanesi her gün madene kilometrelerce uzaklıktaki İzmir Kınık Elmadere köyünden geliyorlardı. O köy elim kazada 11 gencini yitirdi. Köydeki 24 çocuk ise kazanın olduğu gün yetim kaldı. Sevcan ve Sercan kardeşlerin annesi 3 ay önce trafik kazasında öldü Kazanın ardından aynı vardiyada hayatını kaybeden iki kardeş Sami(28) ve İlkay Yıldırım'ın evine ise ateş iki kez düştü. Kardeşlerden İlkay Yıldırım'ın her gün eve geldiğinde kokladığı iki çocuğu vardı. Kızı Sevcan ve oğlu Sercan. Onlar babasını işten sonra doktora gitti diye bildiler uzun süre. Anneleri aslı Yıldırım, iki evladını bağrına bastı. Genç kadın 3 ay önce köyden pazara gitmek için kızı sevcan ile bindiği araçlarının uçuruma yuvarlanması sonucu hayatını kaybetti. Küçük sevcan ise daha yeni yeni babasının ölmesine alışırken, gözünün önünde annesini de yitirdi kazada. Cesaretli olması gereken küçük kız araçta yaralı olan dedesi için köye haber verdi kaza yaptıklarını. Şimdi iki kardeş hem babası, hem de annesiz girdiler 23 Nisan'a. Oyuncaklarıyla kutladılar Velayetlerini alan babaannesi Senem(61) ve Parkinson hastası dedesi Hasan Yıldırım(61)'ın evlerinde yaşayan iki kardeş, okullarında 23 nisan kutlaması olmadığı için gönüllüler tarafından eve doldurulan oyuncakları ve kendi harçlıklarıyla aldıkları misketleri ile oynayarak geçirdiler 23 Nisan'ı. Öğretmen ve asker olmak istiyorlar 3 ay önce annesini, 11 öy öncede babasını kaybeden ilköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi Sevcan büyüdüğünde öğretmen olmak istediğini, çocukları eğitmek istediğini söylerken, küçük kardeşi Sercan ise "Ben asker olacağım" diyor. Bir hafta önce doğum günü olan küçük Sercan, doğum gününü de babasız kutladı. Onlar benim canım, iki oğlumun kokusunu duyuyorum 9 ay içinde 2 oğlunu, gelinini ve 4 akrabasını kaybeden acılı Babaanne Senem Yıldırım, " Onlar bana oğullarımdan hatıra. Onları kimseye vermem. Velayetlerini alım. Onları okutup adam yapacağım. Babaları gibi maden ocaklarında sürünmeyecekler. Allah'ın verdiği nefesi artık onları büyütmek için kullanacağım. Çocuklara gelen yardımları ikiye bölerek onların kendi isimlerine hesap açtırarak yatırdım. Onlara ev alacağım" dedi.

Her gün geldiğinde kusuyordu Evlat acısının çok zor olduğunu söyleyen acıla kadın, "Allah kimseye evlat acısı vermesin. 4 çocuk büyüttüm. İki çocuğumu madende şehit verdim. Hakim bey cezaları neyse versin. İki oğlumda ocağın yandığını söylüyorlardı. Her gün eve geldiklerinde kusuyorlardı, mideleri bulanıyordu. 'Anne ocak çok sıcak. 5 dakika da bir atletimi çıkartıp suyunu sıkıyorum' dediler hep bana. Bizim gibi analar bir daha ağlamasın, adalet yerini bulsun" dedi. 23 Nisan'ı kutlamayan köy Manisa ve İzmir'de şehir merkezlerinde kutlanan 23 Nisan, Elmadere köyü ilköğretim okulunda bu yıl kutlanmadı. Köydeki çocuklar 23 Nisan kutlaması olmadığı için kimisi hayvanlarına baktı kimisi ise köyde sokaklarda oyun oynadı. Elbiseleri mezarların üstünde Bölgede maden ocağı kazısı başlatan maden şirketi tarafından arazisi mezarlık için tahsis edilen mezarlıkta ise 10 maden şehidinin cenazesi bulunuyor. Acılı aileler mezarların başına evlatlarının son gün giydiği kıyafetlerini koymuşlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma'nın 23 Nisan çocukları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN