Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hoşgörüsüzlüğü yenecek yollar bulmak hepimizin görevi'

Birleşik Krallık Galler Prensi Charles, "Hoşgörüsüzlüğü yenecek yollar bulmak, hem birey hem de toplum liderleri ve uluslar olarak hepimizin ortak görevi" dedi.

Giriş Tarihi: 24.4.2015 18:04
'Hoşgörüsüzlüğü yenecek yollar bulmak hepimizin görevi'
Birleşik Krallık Galler Prensi Charles, Çanakkale Kara Savaşlarının 100. yıl dönümü anma töreninde yaptığı konuşmada, Gelibolu Yarımadası'nda cesurca savaşan yürekli insanlar için düzenlenen törende konuşmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu dile getirdi.

Gelibolu'daki savaşa pek çok millet ve ülkeden insanların katıldığına işaret eden Prens Charles, "Her iki tarafta da dünyanın değişik bölgelerindeki şehirlerinden köylerinden ve çiftliklerinden ailelerini arkada bırakarak gelmiş ve savaşın vahşetini göğüslemiş, pek çok örnekte olduğu gibi bir daha sevdiklerini görememiş olanların sergilediği kahramanlığı ve insanlığı hatırlamamız gerekiyor" dedi.

Prens Charles, Gelibolu'daki savaşın, sadece savaşçıların pek çok farkı ülkeden gelmesiyle değil sonuçlarının küresel oluşuyla da 1. Dünya Savaşı'nın gerçek manada bir dünya savaşı olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

"Hepimizin ortak görevi"

"Belki de bugün hatırlamamız gereken, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana geçen 70 yılda dünyanın pek çok bölgesi daha önce görülmemiş bir barış ve istikrar yaşadı, aynı zamanda pek çok ülkede de çatışmalarının en şiddetlisiyle ayrıştı" diyen Prens Charles, iki dünya savaşının getirdiği fedakarlıklara rağmen en barbarca şiddete başvurma niyetiyle de birleşen hoşgörüsüzlüğün kalıcı bir ayrışma ve çatışma kaynağı olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Prens Charles, "Söylemem gerekir ki bu hoşgörüsüzlüğü yenecek yollar bulmak hem birey hem de toplum liderleri ve uluslar olarak hepimizin ortak görevi" diye konuştu.

Galler Prensi Charles, sözlerini, savaşta hayatını kaybedenlerin fedakarlıklarından onur duyduklarını dile getirerek noktaladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hoşgörüsüzlüğü yenecek yollar bulmak hepimizin görevi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN