Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimse acıları yarıştırmasın

Ermeni iddialarına destek veren ülkelerden hiçbirinin bu konuda Türkiye kadar temiz sicili olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaşanan acıların yarıştırılmasına rıza göstermeyiz" dedi

Giriş Tarihi: 24.4.2015
Kimse acıları yarıştırmasın
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzattığı barış eli havada kalan Türkiye'nin, sağduyulu Ermenistan yöneticileri ile ortak bir geleceği inşa etmek için görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Türkiye'nin mesnetsiz iddialara karşı askeri arşivlerini de açmaya hazır olduğunu vurgulayan Erdoğan, acıların yarıştırılmaması çağrısında bulundu. Çanakkale'de bu yıl 73 ülkeden temsilcinin katılımıyla Çanakkale'de gerçekleştirilecek anma törenleri öncesinde dünya liderleri İstanbul'daki Barış Zirvesi'nde buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zirvede yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:
TARİHÇİLERE BIRAKIYORUM: Çanakkale Savaşı'nın detaylarını, farklı ihtimallerinin tartışmalarını tarihçilere bırakıyorum. Burada üzerinde durmamız gereken husus, ülkelerimizi yeniden bu tür yıkımlara sürüklemekten nasıl kurtarabileceğimiz olmalıdır.
BUNLAR İNSAN DEĞİL Mİ?: Suriye'de ölen 300 bini aşkın insanın sorumluluğunu hiçbir ülke, hiçbir toplum daha fazla kaldıramaz. Ama Akdeniz'de, Ege'de biliyorsunuz botlarla kaçanlar, o denizlerde boğuluyor. Ne diyorlar? 'Varsın boğulsun, varsın ölsün'. Bunlar insan değil mi? Nerede kaldı insan hakları evrensel beyannamesi? Niçin bunları kurtarmak için gayret etmiyoruz?
DÜNYA 5'TEN BÜYÜK: Bizim Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin işleyişine ve yapısına getirdiğimiz eleştirilerin gerisinde, işte bu tespitler var. Onun için 'Dünya 5'ten büyüktür' diyorum.
İDDİALAR MESNETSİZ: 1915 olayları konusundaki Ermeni iddialarının, öne sürülen rakamlar başta olmak üzere hepsi de dayanaksızdır, mesnetsizdir.
KATLİAM YAPTILAR: Bu dönemde Anadolu'daki askerliğe elverişli insan kaynağımızın tamamı cephelerdeydi. Bir bakıma savunmasız kalan Anadolu'da harekete geçen Ermeni çeteler, sivil halka yönelik katliamlara giriştiler.


ASKERİ ARŞİVLERİ AÇARIZ:
Şimdi AB'ye tekrar hitap etmek istiyorum. Türkiye'nin arşivlerini açmasını bize nasihat ediyor. Buradan cevap veriyorum; Ey AB, 12 yıl başbakanlık yaptım. Bir yıla yakındır da cumhurbaşkanıyım. Her gittiğim uluslararası toplantıda ve ülkemdeki her toplantıda arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu, bir milyona yakın belge ve bilginin olduğunu her zaman söylüyorum. Ve diyorum ki; Ermenistan'ın arşivlerinde de varsa onlar da açsın. Üçüncü ülkelerde de varsa onlar da açsın. Hatta daha da ileri gidiyorum, biz askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız diyorum.
ERMENİLER İÇİN DE ÜZÜNTÜLÜYÜZ: Biz yaşanan hiçbir acıyı yok saymadığımız gibi acıların yarıştırılmasına da rıza göstermeyiz. Balkanlar'dan, Kafkasya'dan ve çevremizdeki tüm bölgelerden Anadolu'ya göçler sırasında ölen 4 milyonu aşkın Müslüman için ne kadar üzüntü yaşamışsak, hayatlarını kaybeden Ermeniler için de o derece üzüntülüyüz.
ELİMİZ HAVADA KALDI: Uzattığımız samimi barış eli havada kaldı. Bugün Ermeni iddialarına destek veren ülkelerden hiçbiri, bu konuda Türkiye kadar temiz sicile sahip değildir.
SORUN DİYASPORA: Ermeni toplumuyla bizim sorunumuz yok. Sorun bunu siyasi rant meselesi haline getiren Ermeni diasporasıyladır. Sağduyu sahibi Ermenistan yöneticileri ile ortak bir geleceği inşa etmek için görüşmeye daima hazırız. Acımız ortaktır. Aramızdaki meseleleri başkaları ile değil Ermeni toplumu ile görüşürüz. Ortak bir yerde buluşacağımıza inanıyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kimse acıları yarıştırmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN