Kopyacı 42 kişiye tutuklama istemi

soruşturmasında gözaltına alınan 44 şüpheli adliyeye gönderildi. Savcı Erkman 42 şüpheliyi ek ifadeye gerek duymadan tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti

Giriş Tarihi: 24.4.2015
Kopyacı 42 kişiye tutuklama istemi
'deki usulsüzlük soruşturması kapsamında hafta başında 29 ilde eş zamanlı düzenlenen ikinci dalga operasyonda 78 kişilik gözaltı listesinden 59 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyette 4 gün boyunca süren sorgunun ardından 15 kişi soruşturma savcısı Yücel Erkman'ın talimatıyla serbest bırakılmıştı. Emniyet'teki işlemleri tamalanan 44 kişi ise dün sağlık kontrolünden geçirildikten sonra savcılığa sevk edildi. Şüpheliler savcılığa getirildikten sonra, savcı Erkman, 2 kişiyi daha serbest bırakırken, emniyette ifadelerine başvurduğu 42 şüpheliyi ek ifadeye gerek duymadan , "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, evrakta sahtecilik" suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti.

BİR KADIN TESLİM OLDU

Dün gözaltı listesinde bulunan bir kadın şüpheli Emniyet'e gelerek teslim oldu. Şüpheli kadın şüpheli de prematüre bebeği olduğu için serbest bırakıldı.

DIŞARIDA BEKLEDİLER
Şüpheliler adliyede mahkemeye çıkmak için beklerken, yakınları da dışarıda toplandı. Grupta bulunanlar arasında BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır'ın da bulunduğu görüldü. Çayır gözaltına alınan yeğeni için geldiğini belirtti. KPSS soruşturması kapsamında yapılan birinci dalga operasyonda 32 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

SORGUDA FETHULLAH GÜLEN VE İMAMLAR SORULDU
KPSS sorruşturmasında gözaltına alınan 59 kişinin Emniyet'teki sorgularına soruşturma savcıları da zaman zaman katıldı. Sorguda, soruşturmanın 1 numarası olarak nitelendirilen Fethullah Gülen'i tanıyıp tanımadıkları sorulan şüpheliler, "İsmen biliyoruz. Doğrudan irtibatımız yok" diye yanıt verdikleri belirtildi. Ayrıca şüphelilere Paralel Yapı'nın eğitimden sorumlu ülke, bölge ve şehir imamları da soruldu. İlk sınavdan yüksek puan alıp, sınavın iptal edilmesiyle ikinci sınava giren ve oldukça düşük puan alan şüpheliler bu durumu "Çocuğum hastaydı", "Eşim hastaydı", "Mide rahatsızlığı geçirdim" şeklindeki bahanelerle açıklamaya çalıştı. Gözaltı listesinde bulunan 78 kişiden 33'ünün KPSS'de Genel Yetenek sorularında 120'de 120 yaptığı öğrenildi. Şüphelilerden 10'u Eğitim Bilimleri'nde 120'de 120 yaparken, 6'sı Genel Yetenek testinde de soruların tamamını doğru yaptı. Ancak bu kişiylerden bazıları ikinci sınava girmezken, diğerlerinin yaptıkları net 65-73'e kadar düştü. Yüksel TEMEL

'AHLAKSIZLIK'
AK Parti Burdur 1. sıra milletvekili adayı ve emekli başsavcı Reşat Petek, KPSS soruşturmasıyla ilgili konuştu. Petek "Bir başkasının hakkını yemek, soruları paralı ya da bir örgüt mensubu olarak ele geçirip diğer insanların önüne geçip kamuda görev almak hem ahlaksızlıktır hem gayrihukukidir hem de suçtur. Bu ayıptan Türkiye'nin kurtulması lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kopyacı 42 kişiye tutuklama istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN